Republika Srpska
Iz drugih medija (TV BN): Banka Srpske - propali projekat Vlade
Na banjalučkoj berzi nedavno je objavljen revizorski izvještaj, sa uzdržanim mišljenjem, o poslovanju Banke Srpske u 2013. godini.
Ova banka bila je u središtu pažnje javnosti kao poduhvat Vlade Republike Srpske kojim je, navodno, spaseno loše poslovanje Balkan Investment banke i njenih litvanskih investitora.
Međutim, sudeći po revizorskom izvještaju, ta intervencija Vlade nije ispjela, jer su razultati Banke Srpske takvi da ekonomisti ne vide budućnost za njeno poslovanje. Zbog čega?
Naime, na kraju fiskalne 2013. godine Banka Srpske je u svojim redovnim izvještajima iskazala gubitak od 13,6 miliona KM.
Taj podatak već je bio alarmantan i postavio pitanje - da li je akcija Vlade i investiranje 30 miliona u kapital Banke Srpske bilo opravdano?
Za ekonomske stručnjake nema dileme.
Objavljen revizorski izvještaj, sa uzdržanim mišljenjem, potvrđuje da Banka Srpske nema dobru budućnost, odnosno da su gubici mnogo veći nego što su službenici Vlade, vjerovatno na nagovor članova Upravnog odbora, objavili u svom zvaničnom izvještaju - ocjenjuje za BN televiziju ekonomista Slaviša Raković.
“Revizori su utvrdili da gubitak od 13,6 miliona KM treba uvećati najmanje sa 7 miliona KM loše proknjiženih u smislu ukidanja rezervacije za određene stavke, te dva miliona na određene investicije koje je Balkan Investment banka imala, tako da je van svake sumnje da je još 8 miliona KM evidentan gubitak”, napominje Raković.
Ako su uzmu u obzir i ostala mišljenja revizora, koja se odnose na trenutno vrednovanje aktive Banke Srpske, gubici su mnogostruko veći - tvrdi Raković.
Prema njegovim riječima, Banka Srpske ne ostvaruje ni ono što je minimum za njen opstanak, a to je da ima više prihoda od rashoda.
Sada se više ne može govoriti da je to samo posljedica istorije i prošlosti, nego treba javno reći da je to još jedan propali projekat ove Vlade - ističe Raković.
“Tako da Vlada koja je obećala u liku premijera Željke Cvijanović i ministra Tegeltije da će sanirati poslovanje ove banke, da će ta banka biti oslonac razvoja Republike Srpske, nažalost tone i ne znamo koliki će gubitak biti u pitanju. Ne samo što je tu u pitanju gubitak javnog novca i ustanova koje su držale depozite kod Balkan Investment banke u iznosu od preko 120 miliona KM, već što je bez ikakve potrebe uloženo još 30 miliona KM a gubitak je nastao”, kaže Raković.
On smatra da su se litvanski investitori jeftino izvukli.
“U kojoj mjeri oni mogu biti dostupni pravosudnim oganima ove države veoma je diskutabilno, ali je činjenica da su svojim aktivnostima u Fabrici “Birač” i Balkan Investment banci, koja je u novembru prošle godine promijenila naziv u Banka Srpske, načinili štetu koju je teško izmjeriti, ali doseže do milijardu maraka”, zaključio je Raković.
izvor: TV BN