Vijesti
Budžet oštećen za više od dvije milijarde KM
BANJALUKA - Kriminalnim radnjama u Upravi za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH do 2011. godine budžet BiH je oštećen za više od dvije milijarde KM, rekao je direktor Uprave Miro Džakula.
"Ne treba zaboraviti da se iste stvari dešavaju i sa direktnim porezima, kao i sa budžetskom potrošnjom", rekao je Džakula.
Džakula i predsjednik sindikata Mehmedalija Osmić potvrdili su danas da su u akciji Tužilaštva BiH i Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ slobode lišeni bivši direktor Kemal Čaušević, pomoćnik direktora Sektora za carine Zdravko Cvjetinović i više desetina službenika UIO BiH.
Džakula je rekao da su navedena lica lišena slobode zbog sumnje da su povezana sa krivičnim djelima u vezi sa carinjenjem tekstila iz Kine i motornih vozila i poručio da će službenici, kojima bude određen pritvor, automatski biti suspendovani.
On je naveo da su aktivnosti usmjeravane iz Uprave u koordinaciji sa Tužilaštvom BiH, izrazivši zadovoljstvo saradnjom sa glavnim tužiocem BiH Goranom Salihovićem i tužiocima Olegom Čavkom i Dubravkom Čamparom koji su vodili ovu akciju.
Džakula je naveo da je na ovaj način nanesena šteta dignitetu Uprave, ali da je današnja akcija još jedan pozitivan dokaz u njenom profilisanju da bude najbolja institucija u BiH.
On je podsjetio da je od njegovog dolaska na čelo Uprave naplaćeno više od 1,5 milijardi KM prihoda više nego do tada.
DŽakula je naveo da su motorna vozila pretežno carinjena u 21 carinskoj ispostavi, ali uglavnom u Grudama, Brodu i Gradišci, dok će postupak dokazati da li je bilo zloupotreba.
Govoreći o carinjenju tekstila, Džakula je podsjetio da je osnovica za carinjenje tekstila naredbom iz 2011. godine podignuta na iznos od 7,4 KM po kilogramu, ali da se od dobavljača ne može dobiti izvorna faktura, zbog čega se mora pribjegavati alternativnim metodama utvrđivanja osnovice.
"Problem sa carinjenjem tekstila imaju sve okolne zemlje i u EU i UIO je napravila veliki pomak u smislu podizanja osnovice i kvaliteta carinjenja, ali to nije dovoljno i mi ćemo automatizovati procedure, te pojačati transparentnost u radu Uprave i svakog pojedinca", najavio je Džakula.
Govoreći o vezi akcije "Pandora" sa slučajem "Kekerović", DŽakula je naveo da je to najveći slučaj prevare u BiH u kojem je sa jedinstvenog računa vraćeno više od 9,5 miliona KM već naplaćenih sredstava i da je tu zatajio ljudski faktor u Upravi.
Predsjednik Sindikata UIO Mehmedalija Osmić rekao je da se sa privedenim licima trenutno obavljaju razgovori u Tužilaštvu.
On je dodao da su u kriminalne radnje u UIO umiješane vladajuće strukture u BiH iz svih stranaka i da su svi koristili usluge bivšeg direktora Kemala Čauševića, koji je organizator svega, jer su nakon njegovog odlaska u Upravi ostali njegovi ljudi.
"Čaušević je lišen slobode i sada će biti zanimljivo šta će njegovi ljudi govoriti, pošto su znali šta ih čeka", rekao je Osmić.
On je naveo da se danas na radnom mjestu nisu pojavili službenici Uprave Hajrudin Lagumdžija i Savudin Terzić, koji su "na funkcije došli po stranačkoj liniji SDA i bili su Čauševićevi ljudi".
Osmić je precizirao da su izvršioci dio novca od utaje odvajali za sebe, dio svojim mentorima u Upravi, dok je dio odlazio izvan ove institucije, te dodao da je UIO znala za kriminalne aktivnosti, sama ih dokazala i izborila se sa pritiscima, te aktivno sarađivala sa Tužilaštvom BiH.
"Ovo je najopsežnija akcija, koja predstavlja tek početak. Nije tačno da tužilaštvo ne radi svoj posao", rekao je Osmić, navodeći da se na akciju Tužilaštva BiH čekalo nekoliko godina, ali da se sve okrenulo dolaskom Gorana Salihovića na čelo ove institucije.
On je istakao da je u ovom slučaju pobijedila država i Uprava iako su imali brojne kočnice, jer su predmeti u ovom slučaju, kako je rekao, stavljani u ladice na svim institucionalnim nivoima, uključujući i Tužilaštvo BiH do dolaska Gorana Salihovića.