Vijesti

Radikalni salafisti iz BiH opasnost za Evropu i region

BERLIN - Radikalni salafisti iz BiH učestvuju u građanskom ratu u Siriji, a odnedavno su pojačali napore da regrutuju mlade i navedu ih da krenu njihovim putem, prenosi "Dojče vele".

izvor: Srna

Stručnjaci iz oblasti bezbjednosti upozoravaju da ovakva lica predstavljaju opasnost po region i Evropu kada se vrate u zemlju.

U izvještaju je opisan video snimak sa interneta na kojem tri naoružana muškarca sjede u improvizovanom skloništu sa Kuranom u krilima. Jedan od njih poziva mlade iz BiH da se "pridruže Alahu na putu džihada u Siriji", gdje su muslimanski muškarci, navodno, izloženi zlostavljanju, a žene silovane.

Prema obavještajnim podacima, oko 100 do 150 salafista iz BiH otišlo je u Siriju, navodi "Dojče vele", pozivajući se na izvještavanje novinara Esada Hećimovića. Deset do 15 ih je, navodno, poginulo.

Njemačka stanica navodi da "striktna i konzervativna interpretacija Kurana, koja je tipična za salafističku i vehabijsku ideologiju, nije u korijenu tradicije muslimana u BiH" i da su Bošnjaci suniti iz "hanafitske vjerske škole, koja je poznata kao veoma progresivna i otvorena", djelimično zato što Bošnjaci žive sa pravoslavcima i katolicima u istoj zemlji.

U izvještaju se podsjeća da se situacija pogoršala sa početkom ratova iz 1990-ih godina, kada su pojedini Bošnjaci počeli proces radikalizacije "u svjetlu progona i dugih opsada".

"U zemlju su počeli da stižu muslimani fundamentalisti, često iz arapskih zemalja. Procjenjuje se da je došlo ukupno 2.000 boraca, od kojih su neki bili povezani sa Osamom bin Ladenom", navodi "Dojče vele".

Igor Tabak, ekspert za pitanja bezbjednosti sa veb portala "Obris", kaže da su oni "željeli da pomognu u odbrani muslimana", ali da su, sa druge strane, radili za razne humanitarne organizacije, diplomatske misije i institucije kulture, pri čemu su donijeli "drugačiju vrstu islama".

Oni su poslije sklapanja Dejtonskog sporazuma počeli da regrutuju mlade, gradili nove džamije i posvetili se širenju ultrakonzervativne grane islama - vehabizma.

Tabak smatra da je to dovelo do "promjene kulture u društvu", pošto je religija postala prisutnija u svakodnevnom životu.

U izvještaju se dodaje da su radikalne salafističke grupe u poslijeratnim godinama pokušale da ostvare uticaj na Islamsku zajednicu u BiH i postignu kontrolu nad nekoliko džamija radi širenja svog konzervativnog tumačenja Kurana kao jedine istinite interpretacije.

"Naročito su opasni salafisti koji se vraćaju iz rata u Siriji. Oni su stekli obuku u borbi, dodatno su radikalizovani i povezani sa ostalim borcima širom svijeta", rekao je Tabak.

Novinar Esad Hećimović naglašava da je to naročito problem za region zapadnog Balkana, jer postoji strah od toga da bi ovi povratnici mogli da obuče terorističke grupe, koje bi potom napale pojedine političare ili novinare koji ih kritikuju.

"Dojče vele" navodi da je na listi potencijalnih meta visoko kotiran ministar unutrašnjih poslova BiH Fahrudin Radončić, a među metama je i novinar Hećimović.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog