Vijesti
Alma Telibečirević: Beskrajna ljubav i divljenje prema prirodi - Nijagarini vodopadi
Alma Telibečirević je rođena u Sarajevu 8. avgusta 1978. godine. U rodnom gradu je završila srednju umjetničku školu, odsjek slikarstvo, potom Akademiju likovnih umjetnosti. Dvije godine studirala na Likovnoj akademiji u Veneciji. Slobodna je umjetnica, projekt menadžer, ekspert za odnose s javnošću i od danas novi bloger Frontala.
Zanimljive činjenice kažu da su se od svog nastanka prije 12.000 godina, Nijagarini vodopadi zbog erozije pomjerili unazad 11 kilometara…
Nijagarini vodopadi predstavljaju jednu od najljepših prirodnih granica, u ovom slučaju između Sjedinjenih Američkih Država i Kanade.
Imala sam priliku da ih vidim, osjetim i posjetim iz Američke perspektive, tj. grada istoimenog naziva Nijagarini vodopadi.
Jedno od najposječenijih turističkih destinacija, svakako ostavi bez daha svakog ko doluta u ovaj dio svijeta. Ukoliko prošetamo preko mosta, ušetaćemo u Kanadu.
Tokom našeg cjelodnevnog boravka u okviru programa Hubert. H. Huphrey, bili smo dovoljno sretni da nam se sa posjetom poklopi i sam koncert Filharmonije grada Buffala u suradnji sa Hard Rock Caffe-om sa Nijagarinih vodopada…
Nadasve čaroban ugodjaj… U društvu sa kolegama iz Srbije, Brazila, Izraela, Kine, Indije, Pakistana, Filipina, Liberije, Bocvane, Bangladeša, Amerike, Turske… osjećala sam se kao da je cijeli svijet okupljen tu veče na obalama Nijagarnih vodopada.
Ovo čudo prirode kreirano je od nekoliko masivno širokih vodopada koji se nalaze na rijeci Nijagar. Sama riječ, potiče iz jezika sjevernoameričkih Indijanaca i označava termin – rijeka koja grmi, a kako je Manitu, vrhovni indijanski bog, ptica gromovnik, govori u prilog tome koliko je ovo ime respektabilno.
U blizini vodopada se nalazi i veliki spomenik posvećen liku i djelu velikog Nikole Tesle.
Tesla je prvi put čuo za Nijagarine vodopade još u takozvanoj pripremnoj osnovnoj školi koju je pohađao u Gospiću od 1866. do 1870. U toj školi je dobio prva znanja iz oblasti mehanike, koja ga je izuzetno zaiteresovala.
Pogotovo je bio zainteresovan za hidrauliku i upotrebu vodenih turbina. O opisu Nijagarinih vodopada, koji je našao u nekoj knjizi, kasnije je zapisao:
„Bio sam očaran opisom Nijagarinih vodopada koji sam pažljivo pročitao – a u mašti sam zamislio veliki točak koji pokreću ovi slapovi. Rekao sam ujaku da ću otići u Ameriku i tamo ostvariti svoj projekat. Trideset godina kasnije, video sam kako se moje ideje ostvaruju na Nijagari i divio se nedokučivoj tajni uma.“
Pored druženja sa lokalnim vjevericama i galebovima, i uživanja u live muzici imala sam priliku i provozati se u brodu ispod samih vodopada.
Da li se to formalno može računati i prelaskom makar kratko i na kanadsku teritoriju ne znam…Kako god… po ko zna koji put osjetila sam beskrajno ljubav i divljenje prema prirodi i njenim izuzetnim ljepotama.