EU integracije BiH
Uskoro posjeta predstavnika Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo
SARAJEVO - Delegacija Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo (FVO) će posjetiti Bosnu i Hercegovinu od 21. do 31. januara 2014. godine.
izvor: Frontal
Delegacija će procijeniti i vrednovati kontrole koje su proveli nadležni organi BiH u proizvodnom lancu prerade mliječnih proizvoda namijenjenih za izvoz u EU te da li su mljekare spremne da budu uvrštene za izvoz u EU.
Ukoliko dobije pozitivnu ocjenu za kontrole koje su provele nadležna tijela, BiH će biti dopušteno da izvozi mliječne proizvode u EU i njeno središnje nadležno tijelo će moći uvrštavati proizvođače iz BiH na listu onih kojima je dozvoljeno da izvoze svoje proizvode u EU.
Tokom dvije sedmice, procijenitelji Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo će se sastati sa nadležnim vlastima i posjetiti mljekare, farme i kontrolne laboratorije. Uzevši u obzir da je ovaj proces čisto tehničke prirode, konačna ocjena može biti očekivana u roku od dva mjeseca nakon posjete, kad budu finalizovani rezultati sa terena.
Ako rezultati identifikuju neusklađenosti u kontroli sistema sigurnosti hrane i hrane za životinje, to će pomoći BiH da poboljša svoju efkiasnost u toj oblasti. U tom slučaju, uslijediće konkretne preporuke i tek kad ih BiH bude provela, nova posjeta predstavnika Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo će moći biti planirana.
Ova posjeta je usmjerena na zvaničnu kontrolu čitavog lanca proizvodnje mlijeka, počevši od mljekarskih farmi do postrojenja za preradu mlijeka. Posebno se očekuje procjena stepena provođenja "Protokola o mlijeku" - političkog sporazuma koji je potpisan između Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH (uključujući sve kantone) 'o uspostavljanju komandnog lanca koji ispunjava zahtjeve EU za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u Evropsku uniju". Taj komandni lanac je ključni uslov za uvoz u Evropsku uniju.
S obzirom da Protokol predstavlja prelazno rješenje, Evropska unija isto tako očekuje od bh. vlasti da hitno usvoje Zakon o veterinarstvu, Zakon o bezbjednosti hrane i Zakon o poljoprivredi i ruralnom razvoju. Vlasti BiH treba da pojačaju napore za ispunjavanje zahtjeva EU u pogledu kontrole sigurnosti hrane i životinjske hrane na farmama te u mliječnoj industriji.