Politika

Cvijanović: Priča da opozicija treba da donese promjene simpatična i smiješna u isti mah

Predsjednica vlade Republike Srpske, Željka Cvijanović, prilikom obraćanja medijima danas na poslovnoj konferenciji u Tesliću govorila je o nekoliko tema: stranim investicijama, ekonomskoj politici i budžetu za 2014. godinu, Elektroprenosu BiH i aktivnostima opozicije. Prenosimo transkript obraćanja.

izvor: Frontal

Vlada RS i druge institucije jesu i trebaju da budu logistika svakoj poslovnoj i privrednoj aktivnosti. Mi smo kroz čitav niz sistemskih aktivnosti i mjera, isto tako i interventnih mjera koncipirali  kroz koje ćemo aktivnosti ćemo se kretati dalje. Moramo da razumijemo da u vrijeme krize, a to je već niz godina, da smo zaista uspjeli samom činjenicom da nismo se uputili na povećanje poreza kao što su to radile neke države, i sve države u regionu, neke posebne poreze  što je već dobra poruka svima koji žele da investiraju. Usput postoje neke druge stvari koje su sprovedene kao reforma poslovne registracije što je svakako dobar signal za svakoga ko želi da uspostavi svoju firmu da to može da uradi za tri dana, i za cijenu do 350 KM u poređenju sa ranijih 23 dana da registrujete kompaniju i da date 1500 KM. Uspostavom jednošalterskog sistema ne morate da obliazite 11 različitih institucija i tamo trošite svoje vrijeme, energiju. Drzga stvar koja je vezana za preduzete mjere jeste sertifikacija opština, što znači stvaranje povoljnog ambijenta na lokalnom nivou. Vi možete na republičkom nivou da doneste bilo kakve propise ali ukoliko nemate interakciju sa lokalnim nivoom i ako na ovom nivoou spremnost da se reformiše onda ne može da bude dobar poslovni ambijent. Zato predano radimo sa lokalnim zajendicama. Uvodeći novi element u ekonomsku politiku uvođenje neoporezivnog dijela, donošenje zakona o multilaterarnoj kompenzaciji, inoviranje stečajnog zakonodavstva stvorili smo ambijent koji treba da pošalje pozivitnu sliku prema svakome ko želi da ulaže.

Takođe, mi ne treba da govorimo samo o inostranim investicijama, ma kako one bile važne, moramo da stvaramo ambijent koji će biti povoljan za svkau domaću poslovnu inicijativu i da jednaka usluga stoji na raspolaganju domaćem kao i stranom investitoru.

Porezi su svakako ono po čemu smo konkurentni u regionu. Pored svega toga, čitav niz godina u RS se sprovodi usklađivanje zakonodavstva sa propisima EU, i ma kako mi bili daleko od članstva, ipak sva ona pozitivna dobra rješenja koja postoje tamo nalaze svoje mjesto u zakonodavstvu RS.

Smatram da bi cijeli ovaj region bio puno povoljniji za investicije da se međunarodna zajednica ponašala drugačije. Prostor Zapadnog Balkana je već 20 godina tretiran samo političkim metodama, a nikada ekonomskim metodama i nikada kao nešto što treba da promoviše ovaj prostor kao mjesto za ulaganje, a što je najbolji recept da postignete stabilnost. Znači oni su propustili da urade svoj dio zadatka kada je u pitanju slanje slike o tome da imate metode da prostor učinite stabilnijim, a to su svakako investcije.

Komentar na ekonomsku politiku i budžet

Mislim da su oni vrlo realni i rezultat su analize koju smo imali tokom 2013. godine i u kombinaciji sa onim što smo naumili da uradimo a usmjereni su prije svega na resterećenje privrede, jer je neophodno da se u ovom periodu usmjerimo na rasterećenje privrede da bi ona mogla da pruži bolje efekte. Da obezbjedi veću likvidnost, da se zadrže postojeća radna mjesta, a sa broja ciljem koji znači i povećanje brojem zaposlenih.  Zato su definisane mjere koje bi trebale da obezbjede privredi da udahne svježeg vazduha da bi se na krjau to ispoljilo i kad je u pitanju sam status radnika. Time što pomažemo privredu mi pomažemo i poslodavce da mogu lakše da isplate svoje obaveze, a radnici da mogu da dobiju svoje zarađene plate. Zato smo se kroz mjere usmjerili na sitnu privredu, pa smo uveli i određene reformske zahvate kada je u pitanju sistem fiskalizacija, određena zakonska rješenja treba da doprinesu određenom čišćenju dugovanja između privrednih subjekata. Uveli smo i registar parafiskalnih nameta što će značiti da će u jednom momentu taj registar da bude zaključen, da ne možete uvesti namet ukoliko nemate posebno odobrenje Vlade, a da sve ono što se sada postoji kao namet biće analizirano i samo će dio biti stavljen u taj registar kao obaveza.

Evropska komisija se protivi deblokadi sredstava Elektroprenosa vaš komentar?

Toliko je pogrešnih informacija i interpretacije bilo vezano za sredstva Elektroprenosa da osjećam obavezu da to drugačije objasnim.  U pitanju su sredstva koja pripadaju akcionarima, a to znači Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Svugdje u svijetu akcionari imaju pravo da raspolažu sa dobiti, odnosno da je podijele. Ono što je Evropska komisija uvijek postavljala kao problem, jeste što su pogrešno smatrali da mi želimo da dođemo do novca iz dobiti a da ne želimo da ulažemo. To je netačno. Ja sam čula komentare juče kako mi želimo da dođemo do nekih 200  miliona dobiti, ja bih jako voljela  da je to tako. Na žalost, nije 200 miliona dobiti, ona dobit koja otpada na RS je 41 milion i mi želimo da dođemo do toga, a sav onaj drugi fond koji se odnosi na investicije on je netaknut. Mi paralelno idemo da deblokiramo investicije, naravno da se ulaže prenosnu mrežu, da se radi industrijalizacija i sve ono što treba da se uradi. Ti su novci netaknuti i potpuno su odvojena kategorija od novaca koji spadaju u dobit. Znači, time što želimo da raspodjelimo dobit nisu ugrožene investicije.

Taj Zakon o Elektroprenosu u kojem smo mi tražili da se izvrše promjene je bio na stolu ranijeg ministra Šarovića pa ga on nije pustio u proceduru, a juče je pušten. I ranija verzija je bila ista kao i ova verzija, ona je podrazumijevala naravno da mi dođemo do dobiti ali i da se organizuje i sve ono što treba da se organizuje, da bismo smo to odradili na legitiman način. To nije urađeno ni prošle godine, ni one ranije iako je bio na stolu takav zahtjev i tekst zakona, zato što gospodin Šarović je odlučio u tom periodu da malo više razgovara sa EK nego sa onima koji su vlasnici te kompanije a to su dva entiteta RS i FBiH. Pri tom ono što smo mi odlučili se ne kosi uopšte sa pravilima i zahtjevima EU.

O rokovima za usvajanje budžeta BiH

Rokovi su postavlji za usvajanje budžeta na svim nivoima. Mi kao RS radimo svoj dio posla i idemo na usvajanje budžeta, počevši od subote kada je zakazana posebna sjednica i da odradimo sve što je potrebno u okviru rokova, ja mislim da će to uraditi i ostali i da tu neće biti nikakvih posebnih problema. Ono što je vaćno kada je u pitanju BiH budžet jeste da se tamo na može raspati novac. Ako smo mi uspostavili takve sisteme i preraspodjele i uštede i to usmjerimo na plate ili na ulaganje, onda i oni moraju da se ponašaju na odgovoran način. Godinama ukazujem na to da je nepravedno da nivo BiH raspolaže tolikim novcem a da entiteti raspolažu manjim novcem a oni su ti koji upravljaju stvarnim oblastima, imaju nadležnosti takve koje su relevantne za život građana. Na nivou BiH nalazi se smao jedna velika preglomazna administrativna struktura i vrlo je pogrešno da se prvo nahrani ta struktura a da onda što vam ostane npr. od indirektnih poreza bude upućeno entitetima. Znate, ne morate da se trudite da ovo država ne uspije ili propadne, ili nešto drugo, ona će morati sama da se suoči sa takvim velikim katastrofalnim krajem ukoliko ne dođe do reformisanja stanja, jer novac treba da ide tamo gdje su potrebe, privreda, poljoprivreda, infrastruktura, obrazovanje, zdravstvo, penzije jer to je stvarni život. Dakle, doći ćemo mi do tog da stvari u ovoj zemlji budu poslagane puno bolje nego što je to dosada.

O opziciji

Ja zaista nemam puno vremena da vodim računa o tome šta su oni rekli i šta su radili. Opozicija uvijek treba da napada vlast to joj je u zadatku definisano. Da li će ili ne izaći sa jednim kandidatom i to  mislim da je nevažno. Ono što je meni simpatično i smiješno u isti mah kada je u pitanju opozicija jeste silna priča o tome kako oni treba da donesu promjene. Ja tamo samo vidim grupu isith ljudi koji su već nekoliko puta nešto pokušavali i nekoliko puta bili u prilici da pokažu šta znaju. Ne pamtim ni jedan momenat u kojem sam vidjela da postoji socijalna situacija koja je bila bolja za vrijeme njihove vlasti. Ne pamtim situaciju u kojoj smo vidjeli velike investicione cikluse, ne pamtim situaciju u kojoj se porodica ili višečlane porodice tretirale na način koji je bio dobar, ne pamtim situaciju u kojoj je poljoprivreda dobijala sve ono što treba, i ne pamtim uopšte situaciju da se tad infrastrukturna slika RS mijenjala nabolje. Ne pamtim situaciju za vrijeme njihove vladavine ni da je privredna aktivnost bila razvijena, i to definitivno znam. Ne znam da li će se udruživati i imati jednog kandidata, nebitno mi je to. Ono što znam jeste da oni nisu promjena. Ako je promjena ponovo ići na one nule u budžetu na stavkama kojima smo mi obezbjeđivali milione, onda molim lijepo.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog