Politika

Poslanici Srpske odbacili izvještaj komisije u "slučaju Mehmedović"

SARAJEVO - Predstavnički dom nije usvojio izvještaj Istražne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u "slučaju Mehmedović" zbog nepostojanja entitetske većine glasova iz Republike Srpske, izjavila je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu i zamjenik predsjedavajućeg Komisije Dušanka Majkić.

izvor: Srna/Frontal

Komentarišući zatvaranje za javnost sjednice Predstavničkog doma u vrijeme razmatranja izvještaja o radu Istražne komisije ovog doma za utvrđivanje zakonitosti postupanja nadležnih državnih organa u slučaju privođenja i zadržavanja poslanika SDA Šemsudina Mehmedovića Majkićeva je istakla da je to urađeno kako javnost ne bi dobila informacije o ovom izuzetno važnom slučaju.

Prema njenim riječima, izvještaj je bio takav da je mogao da ga vidi bilo ko.

"Nema nijednog elementa tajnosti. Jedini tajni dokument u svemu tome bio je izvještaj Agencije za istrage i zaštitu /SIPA/ dostavljen Istražnoj komisiji, koji se nalazi kod sekretara, i za koji nije bilo riječi da će biti prezentovan na sjednici parlamenta“, istakla je Majkićeva, koja je zamjenik predsjedavajućeg te komisije.

Sam tok rasprave o izvještaju, dodala je, pokazao je duboku političku podijeljenost u parlamentu.

"Na jednoj strani su bili predstavnici bošnjačkih političkih partija - SDA, SDP i Saveza za bolju budućnosti, ali i hrvatskih stranaka - HDZ-ova i HSP-a, čime je potvrđen federalni konsenzus protiv policijske agencije čiji je direktor iz reda srpskog naroda“, naglasila je Majkićeva.

Ona je dodala da je u okviru rasprave pokušano da se kao pitanje postavi funkcionisanje Sipe, a ne slučaj Mehmedovića, zbog kojeg je Komisija i formirana.

"To je strašna poruka koja je upućena", konstatovala je Majkićeva.

Ona je navela da je predsjedavajući Komisije Mirsad Mešić, poslanik SDP-a, na izvještaju radio uz pomoć ljudi iz SDA.

"O toj slozi i ljubavi kad je u pitanju nacionalno pitanje Bošnjaka nije prvi put da čujemo, ali ovakav način da se pravi predstava za parlament i javnost još nije viđena", rekla je Majkićeva.

Ona je podsjetila da je za dva mjeseca rada Istražna komisija dva puta razgovarala sa istražiocima Sipe, koji su dali odgovore na sva postavljena pitanja i informisali Komisiju da je Mehmedović vršio pritisak na njihov istražni tim.

"Bošnjačke političke partije nisu imale za cilj da se slučaj privođenja Mehmedovića okonča zaključkom da li je Sipa radila zakonito ili ne, nego da se odbrani Mehmedović", istakla je Majkićeva.

Ona je dodala da je najveći značaj dat stavu Tužilaštva BiH da nadležni sud u zakonskom postupku treba da utvrdi da li je određeno postupanje u slučaju privođenja Mehmedovića bilo zakonito ili ne.

"Kako će sud na tom planu uraditi bilo šta ako Tužilaštvo prethodno nije ništa uradilo", zapitala je Majkićeva konstatujući da je sve ovo pokazalo da je Tužilaštvo BiH jedino u šta vjeruju bošnjačke političke partije.

Za navod iz izvještaja Istražne komisije da "Komisija ne može donijeti validnu pravnu ocjenu događaja zbog kojih je formirana" Majkićeva je rekla da Komisija nije ni trebalo da da pravnu ocjenu, nego da napravi uvid u stanje cijelog slučaja i da svoj stav.

Ističući da se pokazalo da je Komisija džaba radila, Majkićeva je rekla da je tokom rasprave zatražila da njeni članovi vrate pare dobijene za dvomjesečni rad u ovom radnom tijelu.

"Ili da se vrate pare ili da se konstatuje šta je urađeno", naglasila je Majkićeva.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na sjednici održanoj 5. novembra odlučio je da raspravu o izvještaju o radu Istražne komisije ovog doma za utvrđivanje zakonitosti postupanja nadležnih organa BiH u slučaju privođenja i zadržavanja poslanika u Predstavničkom domu Šemsudina Mehmedovića održi na kraju jučerašnje sjednice, bez prisustva javnosti.

Tražeći odgađanje rasprave, predsjedavajući Istražne komisije Mirsad Mešić naveo je da informacija dobijena od Sipe u vezi sa ovim slučajem nosi stepen tajnosti.

Mehmedović je uhapšen 19. jula u akciji Sipe kodnog imena "Ozren" zbog dovođenja u vezu sa ratnim zločinima u Tešnju 1992. godine, a potom je pušten na slobodu.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog