Politika

RS poslanici o Dejtonu: Jedina potrebna promjena odluka Sejdići-Finci

BANJALUKA - Dejtonskim mirovnim sporazumom uspostavljen je ustavno–pravni poredak u BiH i bilo kakvom promjenom, osim primjene odluke "Sejdići –Finci", bili bi izazvani veliki problemi, saglasni su poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

izvor: Srna/Frontal

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Željko Mirjanić istakao je da je u BiH od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma postignut značajan pomak u komunikaciji među ljudima, povratku izbjeglica i slobodi kretanja.

"Najmanji napredak učinjen je u funkcionisanju institucija BiH, jer i danas postoje različita shvatanja o konceptima uređenja BiH. Od dva entiteta u BiH, Republika Srpska je ostvarila značajan napredak, jer njene institucije funkcionišu normalno", rekao je Mirjanić.

On je ocijenio da je u Federaciji BiH nestabilna politička situacija zbog različitog viđenja koncepta tog entiteta.

"U BiH se u političkom djelovanju ne vide stranke koje bi do kraja bile odane konceptu očuvanja BiH. Borba za vlast unutar bošnjačkog naroda dovodi do slabljena institucija BiH i gube se integrativni faktori za opstanak zemlje", kaže Mirjanić,napominjući da je društvo u BiH veoma podijeljeno po svim kriterijumima.

Šef Kluba poslanika SP-PUP u parlamentu Srpske Saša Čudić naglasio je da je Dejtonski mirovni sporazum, kao jedan od bitnih temelja mira, 18 godina postojan u BiH.

"Politika Republike Srpske je da ga treba njegovati i čuvati. Svaka promjena bi otvorila lavinu problema, a one su jedino moguće na osnovu konsenzusa sva tri konstitutivna naroda i dva entiteta", navodi Čudić.

Šef Kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Spomenka Stevanović istakla je da je Republika Srpska politički i institucionalno stabilna i da je za nju Dejtonski mirovni sporazum garant opstanka i razvoja.

"Ovaj sporazum je odlukama visokih predstavnika od 2001. do 2005. godine derogiran. Međutim, nakon 2005. godine je definitivno zaustavljen prenos nadležnosti sa nivoa entiteta na nivo BiH što je veoma značajno", rekla je Stevanovićeva.

Ona je napomenula da se na nivou BiH teško postiže bilo kakav dogovor, prevashodno zbog problema u Federaciji BiH.

Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vukota Govedarica istakao je da se Dejtonskim mirovnim sporazumom definiše pozicija tri konstitutivna naroda u BiH.

"Model po kome BiH može da funkcioniše je Dejtonski mirovni sporazum, odnosno Ustav BiH, s tim što se treba uvažiti činjenica da bi se provođenjem odluke 'Sejdić-Finci' zaokružila priča o sistemu funkcionisanja BiH", rekao je Govedarica.

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Zoran Đerić kaže da se često želi zloupotrijebiti ovaj sporazum, posebno od političkih predstavnika iz Federacije BiH.

"Oni kažu da je ovaj sporazum samo dobar zato što je njime uspostavljen mir. Međutim, to je jedan od aspekata valjanosti sporazuma, jer je veoma bitno što je njime uspostavljen ustavno-pravni poredak BiH", rekao je Đerić, napomenuvši da je za Srpsku Dejtonski sporazum "sveto slovo".

Republika Srpska kao praznik obilježava 21. novembar, dan kada je 1995. godine u Dejtonu, u SAD, parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog