Svijet
Finansijska blokada američke vlade: Na prinudnom odmoru 800 000 radnika
VAŠINGTON - Osim više od 800.000 službenika američke federalne vlade, koji su od juče na prinudnom odmoru, prestankom rada vlade pogođeni su mnogi - od turista do malih privatnika.
izvor: Tanjug
Čim je djelimično zatvaranje vlade stupilo na snagu 30. septembra u ponoć – osim federalne vlade zatvorila su se i vrata svemirske agencije NASA, nacionalnih parkova, muzeja i mnogih drugih atrakcija širom zemlje.
Amerikanci su se juče probudili uz vijesti da prijedlog budžeta nije prošao glasanje u Kongresu. To će prije svega osetiti oko 800 hiljada službenika federalne vlade, koji su od juče na prinudnom odmoru, prenio je Glas Amerike.
“Ne znamo da li ćemo kasnije biti plaćeni za te dane. Ne znamo ni koliko će sve ovo da traje. Ovo je loša situacija”, kaže Bil Holms koji radi u Nacionalnom muzeju afričke umjetnosti.
Prvi dan oktobra u američkoj prestonici protekao je tiše i mirnije nego samo dan ranije. Turisti nisu imali sreće jer su ih na mnogim vratima muzeja i mauzoleja sačekali katanci. Slično je bilo i sa stotinama nacionalnih parkova i popularnih turističkih destinacija, poput Kipa slobode.
“Ovo nam je bila jedna od glavnih destinacija za medeni mjesec, sada ćemo morati da izmjenimo cijeli raspored”, kaže turista Kit Volk.
Slična situacija je i u agenciji NASA, koja slavi 55. godišnjicu postojanja, gdje je 97 odsto osoblja na prinudnom odmoru.
“Suludo je da moramo da prolazimo kroz ovo jer neko u Vašingtonu ne može da se dogovori”, kaže turista Nelson Anglero.
Ovo je, ipak, samo djelimičan prestanak rada vlade, pa stoga svoj posao i dalje obavlja obezbjeđenje na aerodromima, poštanska služba, a nastaviće da stižu i čekovi za penziju i zdravstveno i osguranje za starije. Sudovi takođe rade, kao i pasoška služba, ali oni koji planiraju da traže zajam od banke sa državnim pokrićem moraće da sačekaju. Oni koji planiraju posjetu nekom nacionalnom parku takođe mogu da očekuju veliko razočarenje.
“Posjetioci koji su u hotelima ili kampuju moraće da odu u roku od 48 sati”, objašnjava Skot Gidimen iz Nacionalnog parka Josemiti.
Osim hiljada vladinih službenika, na prinudnom odmoru se nalazi i civilno osoblje Pentagona. Predsjednik Obama je potpisao zakon kojim omogućuje da američki vojnici nastavljaju da dobijaju platu.
Trenutna situacija, međutim, zadaje direktan udarac i onima koji zarađuju novac na turističkim mestima, poput prodavaca suvenira ili hrane. Stručnjaci dodaju da bi prestanak rada vlade koji bi trajao duže od dvije nedjelje dodatno usporio već ionako usporenu ekonomiju, zbog smanjenog priliva novca od turizma i činjenice da će vladini radnici smanjiti svoju ličnu potrošnju.
Rok za usvajanje budžeta za narednu fiskalnu godinu u SAD istekao je u ponedjeljak u ponoć, čime je stupila na snagu finansijska blokada vlade. Procjenjuje da će na prinudne odmore biti upućeno više od 825 hiljada od dva miliona budžetskih korisnika na federalnom nivou.
Posljednja finansijska blokada federalne vlade dogodila se krajem 1995. godine i trajala je tri nedjelje.
Pokret čajanka - otvoreni politički rat sa Obamom
Grupa od osamdesetak kongresmena i senatora Republikanske partije, koji su predvodili stranačku akciju protivljenja zakonu o zdravstvenoj zaštiti, takozvanom Obamakeru, izdejstvovavši tako neusvajanje budžeta, predstavljaju ideološke predstavnike Pokreta čajanka, konzervativnog krila stranke, koji je još jednom potvrdio svoj snažan uticaj u vođenju političke agende republikanaca.
Svoje nezadovoljstvo akcijom republikanaca, u proteklih nekoliko dana iznio je u više navrata i sam predsjednik SAD Baraka Obama, rekavši da "frakcija" te stranke vodi "krstaški rat" protiv demokrata.