Svijet
Nakon samita G-20 bez promjena stavova o Siriji
Očekivanje američkog predsjednika Baraka Obame da će na samitu G-20 dobiti bar nekog novog pristalicu za „raketno prevaspitavanje“ sirijskih vlasti nije se ostvarilo.
izvor: Novosti/Frontal
Na večeri u Petergofu gdje je domaćin Vladimir Putin predložio kao „gorki desert“ raspravu o Siriji, lideri najvećih zemalja ostali su pri svojim već dobro poznatim stavovima. Baraka Obamu su kao i prije podržali lideri Velike Britanije, Francuske, Turske, Saudijske Arabije i još neki drugi, dok su Rusija, Kina ali i većina evropskih zemalja kao i onih iz Južne Amerike, bili za to da se sukob u Siriji riješi diplomatskim putem. Neki mediji su zaključili da se „prva runda zakulisne borbe završila u korist Putina“.
Za večerom u Petergofu se vodila rasprava treba li da se poštuje međunarodno pravo ili se mogu preduzimati mjere bez odluke Savjeta bezbjednosti OUN. Ali i poslije svega, svi su ostali na svojim pozicijama, što je poslije večere potvrdio premijer Italije Enriko Leta.
Rasprava o Siriji je trajala do pola tri ujutro, a u petak prije plenarne, završne sjednice G-20, učesnici su se podijelili na dva tabora: „ratnički“ oko Obame i onaj drugi „miroljubivi“.
Rukovodilac ruske predsjedničke administracije Sergej Ivanov, koji je uz Putina bio na svim bilateralnim razgovorima, izjavio je da je većina učesnika peterburškog samita bila protiv upotrebe vojne sile u rješavanju problema Sirije. Generalni sekretar OUN Ban Ki Mun je informisao i o toku istrage koju vode eksperti za bojne otrove u četiri laboratorije u Evropi. Generalni sekretar OUN nije ubijedio Obamu da se jedino političkim putem može riješiti problem Sirije i da treba nastaviti sa pregovorima u Ženevi. Američki predsjednik ne misli tako i smatra da je vojno rješenje jedino moguće.
Odgovor Rusije je stigao na konferenciji za novinare predsjednika Vladimira Putina neposredno poslije samita Grupe 20 zemalja u Sankt Peterburgu, gdje je on kazao da će „Rusija pomagati Siriji u slučaju spoljne agresije“. Istovremeno, prema navodima ruske agencije Interfaks, koja se poziva na neimenovane izvore u ruskoj mornarici, Moskva šalje veliki vojni transportni brod „Nikolaj Fičenkov“ ka sirijskoj obali.
Samit G-20 je naravno imao i svoju „ekonomsku stranu“, pa je tako dnevni red u petak bio interesantan za sve zemlje koje imaju probleme sa nezaposlenima.
- Nivo nezaposlenosti u zemljama G-20 ostaje viši nego do krize, bez obzira na napore koje ulažu vlade. Iako se situacija na tržištu rada u zemljama G-20 razlikuje, postoje zajednički problemi. Veliki je broj mladih nezaposlenih ljudi, a povećava se broj kvalifikovanih specijalista koji ne mogu naći posao - objasnio je Putin.
A u završnom saopštenju lideri G-20 su poručili da se stanje u globalnoj ekonomiji poboljšava, ali da je i dalje prerano za proglašavanje kraja krize.