Svijet
Ruska vojska na najvećoj iznenadnoj vojnoj vježbi
MOSKVA - Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu po naredbi ruskog predsjednika i glavnokomandujućeg ruskom vojskom Vladimira Putina podigao je u bojevu gotovost 160 hiljada vojnika i oficira, oko 1.000 tenkova i oklopnih vozila, 130 vojnih aviona uključujući i lovce i bombardere i 70 vojnih brodova.
Najveća po broju učesnika vojna vježba trajaće do 20. jula, a cilj joj je da utvrdi bojevu gotovost Istočnog vojnog okruga u reagovanju na iznenadne situacije, da testira spremnost ruske vojske da za kratak rok prebaci tehniku i ljudstvo kopnom i morem do udaljenih krajeva zemlje i koordinaciju kako unutar različitih rodova vojske tako i sa civilnim službama.
Cilj vježbe je i da se utvrdi šta i zbog čega ne funkcioniše, cilj koji je dostignut već prvog dana vježbe.
Naime, komandujući vojno-transportnoj avijaciji Vladimir Benediktov predao je raport Šojguu prema kome avion iz civilnog aerodroma u Habarovsku 10 sati nije mogao da poleti jer aerodrom nije htio da izda potvrdu da se odriče troškova.
Šojgu je rekao da će svi civilni aerodromi dobiti obavještenje da će im sve troškove nadoknaditi ministarstvo.
Ruski predsjednik izdao je nalog za iznenadnu vojnu vježbu Istočnog vojnog okruga u petak veče, a u jedan sat poslije ponoći u Habarovsku je glavnokomandujući Istočnim vojnim okrugom admiral Konstantim Sidenko dobio iz Generaštaba zapečaćenu kovertu sa razrađenim planom dejstva.
Ministar odbrane je u vježbu uključio i Centralni vojni okrug, dijelove Tihookenaske flote.
Prema pisanju Rosijske gazete, plan vojne vježbe između ostalog obuhvata i scenario po kome je na krajnjem istoku Ruske federacije došlo do tehnološke katastrofe te su se u atmosferi našli otrovi i radioaktivne materije.
Za lokalizaciju katastrofe prema planu ministarstvo odbrane uputilo je tamo biološko-hemijsko-radioaktivnu birgadu iz Centralnog vojnog okruga - koje treba da prebace 8000 kilometara ka istoku vojni transporteri IL-76 čime se testira i brzina reagovanja.
Vojna morska flota je takođe angažovana u vojnoj vježbi u okviru koje ispunjava zadatke iz oblasti borbe protiv pirata i obezbjeđivanja Tihog okeana.
Jedan od zadataka vojne vježbe bio je i da se ljudstvo i tehnika prebace na mjesta udaljena više od 3000 kilometara distance brodovima, željeznicom i avionima kao i brzina logističke podrške vojsci.
Prema riječima ministra odbrane Sergeja Šojgua u vježbu je uključeno 16 kompozicija vozova sa 562 vagona i platformi koji prevoze ljudstvo i tehniku iz Habarovskog kraja na Sahalin.
Pješadija ima dva dana da dođe do svojih odredišta usput postavljajući kampove, maskirajući svoje položaje i organizujući odbrambene strategije.
Vojna vježba predviđa i otkrivanje neprijateljskih podmornica, ali i trening u spašavanju na moru.
Iznenadne vojne vježbe i manevri sa angažovanjem velikog broja pripadnika raznih rodova vojske postali su praksa nakon što je ministar odbrane postao Sergej Šojgu, smijenio u vojsci nepopularnog Anatolija Serdjukova.
Ovo je četvrta po redu iznenadna vojna vježba i provjera bojeve gotovosti od početka godine poslije pauze od 20 godina.
Prethodne su uključivale vojne vježbe u Crnom moru i na Sjeveru zemlje i svaka je uključivala angažovanje sve većeg i većeg broja vojnika i tehnike.
Istovremeno sa vojnim vježbama i provjerama nastavljaja se i modernizacija ruske vojske za šta je iz budzeta izdvojeno 640 milijardi dolara na period do 2020. godine.
Šojgu je u posljednjih par mjeseci, u skoro svakodnevnim razgovorima sa ruskim predsjednikom koji se nisu prekinuli ni nakon što se na ljeto Putin preselio u rezidenciju u Sočiju.
Ruski predsjednik bi, prema informacijama Komersanta, sutra mogao i lično u Sahalinu da provjeri kako teče vojna vježba.
Njegov dolazak nije isključio ni pres sekretar predsjednika Dmitrij Peskov.
(Agencije/Frontal)