Politika
Cvijanović: Sve što se događalo u Sarajevu usmjereno protiv Republike Srpske
BANJALUKA - Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da talačka kriza u zgradi zajedničkih institucija BiH postavlja znak pitanja na sve što se tiče BiH i njenog postojanja.
Cvijanovićeva je rekla da je ovim događajem BiH presudila sama sebi kada je u pitanju odnos sa strancima i da to utiče ne samo na evropski već i svaki drugi put BiH.
"Svakako šalje negativnu sliku. Mislim da je BiH presudila sama sebi ovim kada je u pitanju odnos sa strancima bilo da je riječ o stranim investitorima, bilo da je riječ o nekim drugim aranžmanima ili angažmanima koji podrazumijevaju i uključuju strance", rekla je premijer Srpske sinoć za RTRS.
Ona je dodala da se postavlja i pitanje zašto međunarodni predstavnici govore da je samo riječ o demokratskom izražavanju volje, a pri tome su pregovarali kako bi spasili zatočene strane državljane.
Cvijanovićeva je izrazila zahvalnost policiji Srpske, na čelu sa ministrom Radislavom Jovičićem, koji su obavili sjajan zadatak, te Specijalnoj policiji i svima onima koji su bili tamo. "Oni su pokazali zapravo kako funkcioniše Srpska, a ona je jedina sada funkcionalna u BiH", rekla je Cvijanovićeva.
Premijer Srpske je istakla da je sve što se događalo u Sarajevu usmjereno protiv Republike Srpske i izrazila zahvalnost njenim građanima što nisu izašli da podrže protest i da se solidarišu sa nečim što je imalo drugačije političke ciljeve.
"Republika Srpska ima svoj život i ovo je velika potvrda Srpske. Ratne zastave, transparenti `hoću identitet neću entitet` usmjerene su protiv Srpske i zahvalna sam građanima što su pokazali zrelost, što nisu izašli da se solidarišu sa nečim što su zapravo ciljevi političke prirode usmjereni protiv Banjaluke, a ne nešto drugo. Zaista moja zahvalnost građanima koji su to prepoznali i koji se nisu okupljali i zbog toga što, između ostalog, znaju da je Vlada Srpske riješila njihov problem kada je u pitanju JMB", kaže premijer Srpske.
Govoreći o refleksiji ovih događaja na funkcionisanje "političke šestorke“, Cvijanovićeva je navela da je riječ o mnogo krupnijim pitanjima nego što je puka politička koalicija, "jedan čitav scenario koji nas na kraju dovodi do takvih stvari koje je nemoguće razumjeti".
Prema njenim riječima, funkcionisanje šestorke izloženo je mnogobrojnim izazovima, ali je ovaj događaj možda jedan od ključnih na kojem će se vidjeti da li je moguće ili nije moguće položiti test koji se zove postojanje BiH.
"Tražite interveniciju ili tražite reakciju ili pomoć visokog predstavnika, dakle obraćate se strancima, a pri tom ova zemlja poslala je poruku o sebi, više niko ne mora da kaže kakva je ona.
Ona je bila u stanju, da pod plaštom, `demokratskog izražavanja volje`, što naprosto nije slučaj, drži više od 200 stranih predstavnika u jednoj svojoj zgradi, da ne omogući ni bolesnima, a ni trudnicama koje su zaposlene da izađu. Postavljam pitanje, da li je to normalna situacija, da li je to izražavanje demokratske volje ili je scenario", izjavila je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da odgovorno tvrdi da je u pitanju scenario, a to je potvrdila danas i Vlada. "To je naš stav - sramota koju je BiH poslala o sebi, držeći tamo 200 i nešto diplomata bez mogućnosti da se kreću, uskraćujući im bilo kakva prava", pojasnila je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, Vlada ima mogućnost da obezbijedi predstavnicima Republike Srpske u institucijama BiH da iz Banjaluke učestvuju na sjednicama putem video-linka, kako se ne bi našli na mjestu koje više nije bezbjedno za njih.
Cvijanovićeva je rekla da je Vlada Republike Srpske jedina vlada u BiH koja je imala stalna zasjedanja tokom talačke krize, podsjetivši da je prva sjednica održana telefonski nakon ponoći, dok je prije toga održan čitav niz konsultacija sa ministrima i ljudima iz Srpske koji su bili zatočeni.
Ona je dodala da stvari više neće biti iste kada je u pitanju Sarajevo.
"Mi smo danas mogli da analiziramo stvari i da nam postane sasvim jasno da je u pitanju scenario koji nema nikakve veze sa jedinstvenim matičnim brojem", rekla je Cvijanovićeva i izrazila zadovoljstvo što je Republika Srpska to pitanje riješila svojom uredbom.
Ona je rekla da su dešavanja u Sarajevu podsjetila na scene iz 1992. godine i da su nedostajali detalji da to postane isti događaj.
Ona je navela da u pozadini događaja nije problem jedinstvenog matičnog broja.
"To nam je postalo jasno čim je Savjet ministara donio odluku koja jeste privremenog karaktera, ali je mogla da bude pretočena u zakon. Taj zakon je mogao, da budemo načisto, biti donijet još u januaru, ali nije bilo političke volje.
Ovo je sve inscenirana akcija koja je trebalo da pokaže - prvo da decentralizovana BiH ne može da funkcioniše zato što je to politička platforma pojedinih stranaka iz Sarajeva, a drugo - da pokaže da bezbjednosne agencije ne mogu da funkcionišu. Ja postavljam pitanje zašto one nisu funkcionisale na način kako su mogle i trebale da to rade", ocijenila je predsjednik Vlade Srpske.
Ona je istakla da je Vlada Republike Srpske u jednom od svojih zaključaka sa telefonske sjednice iza ponoći upravo izrazila žaljenje što su se i strani predstavnici našli u jednoj takvoj situaciji, znajući koliko je užasno važno da se ne pošalje takva slika. "Nažalost, ona je otišla i želim da kažem još jednom - Vlada je jedina razmatrala zapravo sveukupno cijelu tu situaciju i izrazila određene stavove", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da su se na ovom događaju u Sarajevu našli i određeni detalji koji imaju istorijat u vezi ratne prošlosti BiH. "Prema tome, ne vidim u tome ništa drugo nego nastojanje političkog Sarajeva da pokaže da je samo ono relevantno u BiH. To nije tačno. Republika Srpska ima svoj život koji živi, ima organizizovane funkcionalne strukture, i tako će ostati. Ovo je bio veliki test za BiH, ali velika potvrda Republike Srpske", ocijenila je Cvijanovićeva.