Poslije saopštenja Sjeverne Koreje da povlači 53.000 radnika iz industrijske zone Kaesong koju je napravila sa Južnom Korejom, čije kompanije su uložile oko 500 miliona dolara, i Kina je pozvala da se zaštite stranci. Ključni saveznik Pjongjanga upozorava na mogućnost “haosa” na Korejskom poluostrvu i uporno traži mir i uzdržavanje, uprkos stalnoj eskalaciji napetosti.
Korejsko poluostrvo je uvučeno u začarani krug povećanja vojnih napetosti od kada je Pjongjang izveo treću nuklearnu probu u februaru. Verbalne ratne prijetnje Pjongjanga počele su kada mu je Savjet bezbjednosti UN, poslije februarske probe, pojačao sankcije, a dostigle usijanje posljednjih nedjelja svakodnevnim saopštenjima da će napasti vojne baze SAD u Južnoj Koreji i Pacifiku, kao odgovor na zajedničke vojne vježbe na Jugu.
Analitičari smatraju da je direktni napad na Seul malo vjerovatan, jer Pjongjang još ne raspolaže oružjem sposobnim da sprovede prijetnje. Stručnjaci vjeruju da sjevernokorejska proricanja sudnjeg dana imaju za cilj da obezbijede promjene politike u Seulu i Vašingtonu prema Sjeveru i osnaže novog mladog vođu Kim Džong Una.
Većina zemalja koje imaju misije u Pjongjangu su saopštile da ne planiraju da povuku osoblje, a stanovnici Seula nastavljaju s redovnim aktivnostima.
(Agencije/Frontal)