Republika Srpska
Kostandinović: Najbolji rasplet ako bi Vlada RS preuzela upravljanje Birčom
BANJALUKA, ZVORNIK - Institucije RS neće oklijevati da preuzmu "Birač" ukoliko se obistine sumnje da je u posljednjih deset dana iz kruga fabrike izašla roba koju ne prate fakture i uplate novca, izjavio je danaas Milorad Dodik, predsjednik RS.
Komentarišući akciju kontrolnih organa RS u "Birču", Dodik je naglasio da se pojavljuju sumnje i u transferne cijene između povezanih firmi "Birča" na štetu RS, te da su zbog toga na slučaju angažovani i Devizni inspektorat, Poreska uprava i MUP RS.
"Nećemo oklijevati da ubrzamo proces preuzimanja toga ukoliko su vidljivi procesi transfernih cijena, odnosno cijena koje su fakturisane na niskom nivou da bi se dobit investirala negdje na drugom nivou", rekao je on.
Jedan od radnika fabrike otkrio je za "Nezavisne" da je policija RS, u sklopu predistražnih radnji, sa njim i još nekoliko kolega još prije 15 dana obavila informativni razgovor o stanju u "Birču".
"Kako se ne nalazim na rukovodećem mjestu, nisam im puno toga mogao reći o tokovima novca, ali sam rekao sve što znam o poslovima na kojima sam angažovan", rekao je naš sagovornik.
Radnici "Birča" kažu da se predstavnici većinskog vlasnika, litvanske kompanije "Ukio", od prošlog vikenda nisu pojavljivali u fabrici, već se nalaze u Litvaniji, što neki povezuju sa uskršnjim praznicima, dok drugi vjeruju da su imali "dojavu" o akciji, koja je počela 2. aprila.
Šta je bliže istini biće poznato danas, kada treba da bude održana ranije sazvana vanredna sjednica Skupštine akcionara "Birča". Na dnevnom redu sjednice nalazi se razmatranje prijedloga o istovremenom smanjenju i povećanju osnovnog kapitala "Birča", kao i prijedlog opoziva članova Upravnog odbora i izbor novih.
Promjenu Uprave fabrike najavio je prošlog mjeseca u Banjaluci njen većinski vlasnik, litvanski milijarder ruskog porijekla Vladimir Romanov.
Kontrolne institucije RS ispituju "Birač" i njihove povezane firme - "Birač Europe", "Alumina", "Mehanika", "Alusil", "Birač energo" i "Energolinija".
Dragan Kostadinović, predsjednik Sindikata "Alusila", smatra da je "Birač" "razbijen" na nekoliko firmi kako bi se sprovele finansijske transakcije iz kojih bi profitirao samo većinski vlasnik.
"Malverzacije u 'Birču' traju godinama, ali je neko iz Vlade na to blagonaklono gledao i tako im pomagao u izvlačenju novca iz RS", rekao je Kostadinović za "Nezavisne", ocjenjujući da bi najbolji rasplet bio kada bi Vlada RS preuzela upravljanje "Birčom".
"Birač" je ranijih godina izvoz glinice obavljao preko banjalučke firme "Balkal", koja se povezuje sa Litvancima iako je njen zvanični osnivač "Corp System Ltd" sa Britanskih Djevičanskih ostrva. "Balkal" je otišao u stečaj i za neplaćeni porez RS ostao dužan 11,34 miliona KM.
"Birač" je od privatizacije 2001. imao svesrdnu finansijsku podršku Vlade RS, koja je od 1. jula 2003. do 1. jula 2008. na ime povlaštene cijene struje za fabriku platila ukupno oko 28,85 miliona KM, a imali su i povlaštene tarife "Željeznica RS" za prevoz ruda.
Investiciono-razvojna banka (IRB) RS je firmi "Energolinija" plasirala kredit od 19,4 miliona KM s ciljem prelaska fabrike "Birač" sa gasa na čvrste energente. IRB je "Birču", pored toga, 2009. odobrio kredit od pet miliona KM pod povoljnim uslovima sa grejs periodom od dvije godine. U MUP-u su potvrdili da u "Birču" provjeravaju sumnje u nenamjensko trošenje kreditnih sredstava IRB-a.
Vlada RS je "Birču", takođe, obezbijedila reprogram za poreze i doprinose na period od 15 godina u iznosu od oko devet miliona KM, te produžila rok za izmirenje obaveza prema budžetu RS i fondovima. Prošle godine je u dva navrata reprogramirala obaveze fabrike u ukupnom iznosu od oko 5,35 miliona KM na 36 mjesečnih anuiteta.
Prema podacima Poreske uprave RS sa kraja februara, "Birač" ima dospjele, a neplaćene poreske obaveze od 1,15 miliona KM, "Alumina" oko 930.000 KM, a "Energolinija" 216.000 KM.
(Nezavisne/Frontal)