Svijet

Sjeverna Koreja: Prošli su dani kada je bilo verbalnih razmjena

Reagovanja iz Sjeverne Koreje koja naslućuju “nuklearni rat“ glavna su tema svih svjetskih medija. Oštre reakcije iz sjevernokorejskog ministarstva inostranih poslova uslijedile su nakon što SAD poslale u Južnu Koreju dva stelt bombardera B-52, koji mogu da nose i konvencionalne i nuklearne bombe, da bi učestvovala u zajedničkim vojnim manevrima SAD i Seula.

Automatski odgovor Sjeverne Koreje je bilo zatvaranje specijalne telefonske linije sa južnim susjedom i verbalna prijetnja SAD i Seulu, koja je ovaj put, za razliku od ranijih, mnogo direktnija. S obzirom da se već i ranije dešavalo da sjevernokorejske vlasti oštro opominju i upozoravaju Zapad, a prije svega SAD, jučerašnji istupi su ipak svojom snagom se izdvojili od obične retorike, te svima visi jedno pitanje u vazduhu “da li ove riječi znače i stvarnu akciju”.

Zapadni analitičari ukazuju da Sjever prijetnjama nastoji da privoli međunarodnu zajednicu da obnovi razgovore s Pjongjangom, ali pod njegovim uslovima, kao i da učvrsti vlast režima Kim Džong Una.

Sa druge strane zvanična novinska agencija Sjeverne Koreje prenosi pisanje vladinih novina Rodong Sinmun u kojima se ističe da su vlasti J. Koreje i SAD 22. marta potpisale “zajednički plan za borbu protiv provokacija lokalnog rata”, što prema njima predstavlja uvod ratnog scenarija “zajednički operativni plan”. Naime ovaj list ističe u svojim komentarima da je SAD i J. Koreja kuju zavjeru, te da žele da zapale rat na Korejskom poluostrvu po svaku cijenu. Takođe, navodi se da ovaj pokušaj ratnog huškanja želi da natjera sjevernokorejske vlasti da dostignu fazu rata, ali da oni nikada neće uspjeti da ih uplaše sa takvim planovima, te da će njihov plan samo ubrzati njihovu konačnu propast.

Iako vojni stručnjaci tvrde da nuklearni kapaciteti Pjongjanga ne odgovaraju prijetnjama, pojedini eksperti su uvjereni da tako snažna retorika, praćena na vladinom sajtu snimcima zamišljenog napada Sjeverne Koreje na američke baze i okupaciju Južne Koreje za svega tri dana, treba ozbiljnije shvatiti. Čak i mali incident mogao bi da se pretvori u širi sukob.

U prilog tome ide i zaključak komentara iz pomenutih sjevernokorejskih novina “Prošli su dani kada je bilo verbalnih razmjena. Sada je vrijeme da se konačno obračunamo sa agresorima koji se usuđuju da povrijede suverenitet i vrhovno dostojanstvo zemlje i predstavljaju prijetnju sudbini nacije, i stavimo definitivan kraj istorije."

Gotovo istovremeno Iran, Sirija i Sjeverna Koreja blokirali su sinoć usvajanje prve međunarodne konvencije o regulisanju trgovanja naoružanjem, čija je godišnja vrijednost 70 milijardi dolara, prenose agencije.

Države koje su bile protiv smatrale su da predloženi dokument nije dobar i da ne bi spriječio prodaju oružja pobunjeničkim grupama.

Sjevernokorejski premijer čestitao slovenačkoj premijerki

Premijer Demokratske Narodne Republike Koreje Choe Yong Rim u srijedu je poslao čestitku Alenki Bratušek, povodom imenovanja na mjesto premijera Republike Slovenije, prenijela je danas sjevernokorejska agencija. On joj je poželio uspjeh u obavljanju odgovornog posla u razvoju zemlje. Takođe, isti dan ministar inostranih poslova Pak Ui Chun je takođe poslao sličnu čestitku slovenačkom ministaru spoljnih poslova Karlu Erjavcu.

(Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog