Nauka
Čarls Bolden – direktor NASA-e: Samo nas molitva može spasiti od asteroida
Vodeći čovjek, američke svemirske agencije (NASA) Čarls Bolden ima savjet kako se boriti protiv velikih asteroida koji se kreću prema Zemlji - molitvom, prenio je The Telegraph.
Prošle godine, u nastojanju da se uhvate u koštac sa mitovima koji su kružili, da će kraj svijeta biti 21. decembra, NASA je otvorila sajt da raskrinka teorije o “proročanstvu Maja”, gdje su čak objavili i video zašto Armagedon nije neizbježan.
Govoreći pred članovima Odbora za nauku Predstavničkog doma SAD, Bolden je oštro rekao, da sve što iko može da uradi u vezi sa nepoznatim asteroidima ili meteorima koji prijete zemlji, jeste da se moli.
Asteroid za koji se procjenjuje da je bio oko 17 metara u prečniku, 15. februara je eksplodirao iznad Čeljabinska u Rusiji, a od udarnog talasa popucala su stakla na zgradama i oštećene građevine, a više od 1.500 ljudi je povrijeđeno. Istog dana, veći asteroid koji su naučnici otkrili prošle godine, prošao je oko 27.000 kilometara od zemlje, što je bliže od lokacije na kojoj su postavljeni metereološki sateliti.
Na održanoj sjednici, republikanac Lamar Smit je rekao “imali smo sreće da su događaji od prošlog mjeseca bili jednostavno zanimljiva slučajnost, a ne katastrofa”. Sjednica je održana kako bi se utvrdilo šta se radi i koliko je novca potrebno da se bolje zaštiti Planeta.
Ti događaji “dokaz su da živimo u aktivnom Sunčevom sistemu sa potencijalno opasnim objektima koji prolaze kroz naš komšiluk iznenađujućom frekvencijom”, dodala je demokratska zastupnica Edi Bernis Džonson.
NASA je otkrila i prati oko 95 odsto najvećih svemirskih tijela, onih koji su jedan kilometar i više u prečniku, a koji trebaju proći kraj Zemlje. Asteroid te veličine kad bi pogodio Zemlju uništio bi čitavu civilizaciju.
Čarls Bolden
Međutim, do sada je otkriveno samo 10 odsto od oko 10 000 procjenjenih asteroida, veličine oko 50 metara u prečniku, koji su nazvani “ubice gradova” – kaže savjetnik Bijele kuće za nauku John Holdner. Procjene da takav objekat udari u Zemlju su jednom na svakih 1000 godina.
Osim što razvija nove metode praćenja svemirskih tijela i sklapa međunarodna partnerstva, NASA namjerava razviti tehnologiju za skretanje takvih svemirskih objekata koji bi mogli udariti u Zemlju.
Šanse da neki objekat udari u Zemlju i izazove masovne žrtve i štetu su vrlo male, ali potencijalne posljedice takvog događaja su tako velike da treba ozbiljno shvatiti rizik, rekao je Holdren
Asteroid koji je prošlog mjeseca eksplodirao iznad Rusije je najveći objekat u atmosferi od 1908. Kada je kometa ili asteroid eksplodirao iznad Tunguske u Sibiru, uništeno je 80 miliona stabala i 2.150 kvadratnih kilometara površine.
(Frontal)