U Trebinje najčešće dolaze Dubrovčani, građani Herceg Novog, a nisu rijetki ni posjetioci iz Kotora, Nikšića i Podgorice... čiji je masovniji dolazak primjetan tokom vikenda i uoči praznika, a najčešće kupuju na trebinjskoj pijaci sir, kajmak, suvo meso i povrće.

- Trebinje, na granici tri države, uvijek je bilo interesantno za kupce iz susjednih mjesta. Cijene u Crnoj Gori su znatno više nakon uvođenja evra, a i u Hrvatskoj je sve skuplje, zbog čega im se isplati kupovati u našem gradu, pogotovo nakon uvođenja PDV - veli Nedeljka Ilić, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača "Oaza", po kojoj je Trebinje za domaće stanovništvo, ipak, skup grad.

Dušan Brnjašić, prodavac u jednoj trebinjskoj mesari, kaže da se kupuju sve vrste mesa ne zbog niže cijene već zbog kvaliteta. Jer, "prodaje se provjereno domaće meso, a ne kao kod susjeda uvozno". Veli da su glavne mušterije uglavnom iz Dubrovnika i Herceg Novog.

- Često nam navraćaju kupci iz susjednih gradova i kupuju po pun rezervoar goriva, jer uštede 20-30 feninga po litru - dodaju na trebinjskim benzinskim pumpama.

Kad dođu kupci iz susjednih gradova "pazar poraste" i u ovdašnjim šopovima, ali i u frizerskim salonima, automehaničarskim radnjama,pa i stomatološkim ambulantama.

Nije to iznenađujuće s obzirom na i pedeset odsto niže cijene usluga. Velike razlike u cijenama posebno su evidentne kod protetičara, pa tako "totalna" proteza u Trebinju košta oko 500 maraka, a u Dubrovniku je duplo skuplja.

Zbog toga pojedini trebinjski stomatolozi imaju pune ruke posla.

Stomatolog Vlado Karličić potvrđuje da su Dubrovčani sve češći posjetioci stomatoloških ordinacija u Trebinju, a među pacijentima su i oni iz Herceg Novog, Budve, Nikšića i Podgorice.

(Novosti/Frontal)