Svijet
Ruska armija dobija nove kape i uniforme
Ruska armija će uskoro prestati da nosi čuvene tradicionalne ušanke, kape po kojima su ih prepoznavali u cijelom svijetu. Umjesto njih vojnici će dobiti savremene kape, a pripremaju se i nove uniforme koje će 2014. godine zamijeniti sadašnje.
Ministar odbrane Sergej Šojgu nedavno je rekao da će vojska prestati da koristi ne samo ušanke nego i portjanke, pa će vojnici dobijati čarape.
- Od ušanki se odustaje jer je neudobna da se nosi sa šlemom. Zato će ubuduće vojnici ispod šlema nositi vunene kape koje imaju otvor samo za oči, nos i usta - kažu iz kompanije BTK iz Sankt Peterburga koja je dobila zadatak da napravi savremene uniforme.
Novi komplet će imati 19 odevnih predmeta i tri para obuće. Vojnici će dobiti odjeću i obuću za hladno i toplo vrijeme. Za razliku od jakni, donji veš i čarape će svi vojnici dobijati samo nov. Jedan komplet će koštati oko 35.000 rubalja, što je oko 1.100 dolara. Vojnici i oficiri su se do sada često žalili na račun materijala od kojeg je uniforma bila napravljena. Zimi je u njoj bilo hladno, a ljeti vruće i brzo je gubila prvobitnu boju. Proizvođači tvrde da će nove uniforme biti daleko kvalitetnije i da će moći da se koriste nekoliko godina.
Oni koji služe na sjeveru, imaće posebnu obuću za vrlo niske temperature. Vojnici će dobiti i moderne jakne i drugu odjeću koja dobro štiti od vjetra i hladnoće.
Hoće li ipak ušanka preživjeti u onim najhladnijim regionima, zavisi od toga kakva će se pokazati ta savremena zimska kapa koju je je sigurno lakše nositi pogotovo kad vojnik koristi savremena sredstva veze.
Vojnička kapa ušanka dobila je ime po tome što ima zaštitu za uši. Kad nije hladno, zaštita za uši se podizala i vezivala na vrhu glave. Prvi su ušanke nosili konjanici u ruskim stepama. Takve kape su nosili i Mongoli. U Rusiji su ovu kapu najviše nosili Kozaci. Masovnije su počeli da ih nose u Bijeloj armiji generala Kolčaka. Poslije oktobarske revolucije postaju moderne pa ih masovno koristi radnička klasa. Sovjetski i ruski vojnici su imali ušanke napravljene od vještačkog krzna. Samo su oficiri imali privilegiju da nose ušanke od pravog krzna. Generali i pukovnici su nosili posebne kape od astragana.
Ruski mornari su ušanke počeli da koriste tridesetih godina prošlog vijeka, a već 1939. mornari su dobili kožne ušanke sa dekorativnim krznom, a starešine su imale mnogo skuplje i kvalitetnije, krznene.
Poslije vojske i mornarice 1940. počeli su da ih nose i pripadnici sovjetske policije. Interesantno je da su policajci metalni šlem stavljali povrh ušanke. Policija je nosila ušanke od ovčeg ofarbanog sivog krzna. Za vrijeme Drugog svjetskog rata svi sovjetski vojnici su dobili ušanke, a na prednjoj strani je bila crvena zvijezda okružena zlatnim lišćem.
Od dvije hiljadite godine ušanke je počela da nosi i nemačka policija. Međutim sindikati u policiji u Sjevernoj rajnskoj oblasti i Vestfaliji protestovali su 2011. godine protiv nošenja kapa ruskog modela.Ministar Šojgu je iskreno bio šokiran kad je obilazeći garnizone u unutrašnjosti video da vojnici i dalje nose portjanke.
- Zaista sam bio začuđen da u 2013. godini naši vojnici ne nose čarape nego portjanke. Ta riječ se mora što pre zaboraviti u ruskoj armiji - rekao je novi ministar Šojgu.
Kad je riječ o ruskoj vojnoj uniformi a pogotovo kapi ušanki, već sada se može reći da ona neće nestati. I dalje će turisti koji dolaze u Moskvu i druge velike gradove sebi za uspomenu moći da ih kupe.
(Novosti/Frontal)