Politika

Radojičić u Stejt Departmentu i Nacionalnom savjetu bezbjednosti

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić nastavio je boravak u Vašingtonu susretima u Stejt Department, Nacionalnom savjetu bezbjednosti i sa predstavnicima akademske zajednice, nevladinih organizacija i civilnog društva.

U Stejt Departmentu i Nacionalnom savjetu bezbjednosti predsjednik Radojičić susreo se sa Džonatanom Murom (Jonathan Moore) i saradnicima i Markom Flemingom (Mark Fleming), direktorom za Balkan i Kavkaz u Nacionalnom savjetu bezbjednosti.

U otvorenom i konstruktivnom razgovoru razmijenjena su mišljenja o svim aktuelnim temama za BiH. Predsjednik Radojičić informisao je američke sagovornike o stavovima svih stranaka iz Republike Srpske o implementaciji presude ''Sejdić – Finci'', ističući da je zajednički stav direktan izbor člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske uz očekivanje da stranke iz Federacije postignu dogovor o izboru člana Predsjedništva BiH iz FBiH. Američki zvaničnici pozdravili su  intenzivirane napore EU da se u što kraćem roku pronađe rješenje  za implementaciju presude ''Sejdić – Finci'', koja će u potpunosti zadovoljavati standarde  iz presude Evropskog suda za ljudska prava.

Po pitanju državne i vojne imovine sagovornici su potpuno saglasni da je potrebno intenzivirati rješavanje ovog pitanja  na osnovama dogovora ''šestorke'' iz marta 2012. godine. Predsjednik Radojičić izrazio je stav da bi vojnu i državnu imovinu trebalo riješiti istovremeno donošenjem odgovarajućih akata u Parlamentu BiH i sporazuma vlada  dva entiteta i Savjeta ministara BiH u skladu sa zakonom. Američka administracija  izrazila je interes da se pitanje vojne imovine riješi što prije, očekujući da domaći lideri pokrenu inicijativu na konkretnoj implementaciji  sporazuma iz marta 2012. godine.

Predsjednik Radojičić takođe izrazio je stav da je potrebno izvršiti decentralizaciju nekih sektora koji se tiču pravosuđa i bezbjednosti kako bi bila omogućena efikasnija borba protiv kriminala i korupcije, jer postojeći sistem, centralizovan u nekim ranijim reformama, ne pokazuje dovoljno funkcionalnosti i transparentnosti, a takođe ne pruža ni dovoljno oruđa za borbu protiv kriminala i korupcije.

Sagovornici su razgovarali i o inicijativama za promjene Ustava Federacije BiH pri čemu su američki zvaničnici istakli da se očekuje da grupa eksperata formirana u Sarajevu izađe sa prijedlozima koji bi bili konstruktivni i prihvatljivi za što širi krug političkih subjekata u Federaciji za koju se pokazalo da je neefikasna, skupa i u sve većim strukturalnim problemima.

Predstavnici američke administracije izrazili su ozbiljno nezadovoljstvo i ocijenili neprihvatljivim pojedine izjave koje su davane u Republici Srpskoj i u kojima su izvršeni napadi na američkog ambasadora i na politiku SAD ocjenjujući da ne postoji realan razlog za takvu vrstu retorike. Sagovornici su saglasni da, u duhu konstruktivnih i dobrih i odnosa Republike Srpske i SAD, treba nastaviti rješavanje  konkretnih problema koji u ovom momentu postoje u BiH.

Predsjednik Radojičić razgovarao je i sa predstavnicima civilnog društva, nevladinih organizacija i akademskih institucija među kojima Fridom Prodžekt (Freedom Project), Nacionalni pokret za demokratiju, Vorld Afers (World Affairs) i neki drugi, sa kojima je bilo riječi o aktuelnoj situaciji u BiH i regionu.

Predstavnici nevladinog sektora izrazili su interesovanje za ciljeve i dinamiku priključivanja EU za ulogu i značaj međunarodne zajednice u BiH i definisanje koje su to stvarne potrebe i kakva bi  uloga međunarodne zajednice u cjelini i pojedinačnih subjekata u njoj mogla biti. Izrazili su interesovanje i za razvoj političkih događaja  u Republici Srpskoj, funkcionisanja vlasti i restrukturisanja Federacije.

Predsjednik Radojičić izrazio je stav da je potrebno ojačati domaće vlasništvo nad procesima, međunarodno prisustvo dovesti na nivo interesovanja za  očuvanja mira i stabilnosti ali bez nametanja rješenja i uz mogućnost prenošenja znanja i ekspertske pomoći. Takođe, izrazio je stav da međunarodna zajednica može više da pomogne na ekonomskom planu, a ne samo poticanjem ili otvaranjem političkih pitanja.

( narodnaskupstinars.net/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog