Svijet

Lavrov: Otpisati istorijske dugove Rusije i Amerike

Nastavak pravog partnerstva između Rusije i NATO još se koči pokušajima korišćenja teze o “sovjetskoj opasnosti” koja se sada pretvorila u - “rusku opasnost”.

Računamo na to da SAD neće i dalje da daju povod za zaoštravanje međusobnih odnosa - izjavio je Sergej Lavrov poslije razgovora sa američkim potpredsjednikom Džonom Bajdenom u okviru Minhenske konferencije o bezbjednosti.
 
Ono što dolazi kao vijest iz Minhena, potvrđena od strane Bajdena, jeste i najava da će Rusiju uskoro posjetiti novi američki državni sekretar Džon Keri.

- Nema sumnje da mi živimo u prelomnom trenutku i da su zato potrebne odlučne i velike inicijative. Došlo je vrijeme da zajednički otpišemo istorijske dugove i damo jedni drugima kredit povjerenja i partnerstva - ocenio je Sergej Lavrov.

Ruski ministar je veliku pažnju posvetio razmještanju američke PRO u Evropi.

PRIJEDLOG PUTINU U Želji da izađu iz ćorsokaka u odnosima sa Rusijom Amerikanci su pripremili “nešto novo” i taj prijedlog će uskoro u Moskvu doneti Toni Donilon, savjetnik predsjednika Obame. U diplomatskim izvorima se saznaje da savjetnik Baraka Obame donosi novi projekat protivraketne odbrane sa kojim će upoznati predsjednika Vladimira Putina.

- U NATO sada raspravljaju o koncepciji “pametne odbrane”, a bilo bi važnije da se dođe do saznanja da je potrebna nova, “pametna spoljna politika” - rekao je Lavrov koji je naglasio da je iz prošlosti još uvijek ostalo “blokovsko razmišljanje” koje je suprotno potrebama modernog vremena. Po njegovoj ocjeni Zapad i dalje doživljava Rusiju kao potencijalnog neprijatelja.

- Problem PRO je postao važan test: Odgovaraju li svečane deklaracije životnoj realnosti? Mi svi rizikujemo da izgubimo još jednu realnu šansu da izgradimo zajedničko evroatlansko prostranstvo - rekao je Lavrov.

Moskva je više puta predlagala Vašingtonu, a to je ponovljeno i u Minhenu, da se napravi zajednički PRO ili da SAD daju precizne garancije da rakete presretači nisu usmjereni ka Rusiji.

O problemima u odnosima Vašingtona i Moskve, govorio je i američki potpredsjednik Džon Bajden.

- Mi u nekim stvarima nismo saglasni, ali i dalje vidimo mogućnost saradnje sa Rusijom u korist zajedničkih interesa u oblasti bezbjednosti - rekao je Bajden. On je dodao da sa Rusijom i dalje postoje različiti stavovi o Siriji, protivraketnoj odbrani, širenju NATO-a, pitanjima demokratije i ljudskih prava.

Bez promjena

Ako se analiziraju govori američkog potpredsjednika Bajdena, njihovih evropskih saveznika kao i ruskog ministra Lavrova o Siriji, Iranu i drugim kriznim tačkama u svijetu, vidljivo je da su pozicije svih ostale nepromjenjene. Moskva je i dalje protiv bilo kakve primjene sile u Siriji i poziva na dijalog zaraćenih strana, dok Zapad insistira da predsjednik Asad mora da ode. Moskva je i protiv upotrebe sile kada je u pitanju iranski atomski program.

(Novosti/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog