Svijet
Bugarski referendum propao zbog male izlaznosti
SOFIJA- Zbog male izlasnosti u Bugarskoj je propao referendum na kojem su se građani izjašnjavali da li im je potrebna nova nuklearna elektrana.
Prema prvim preliminarnim rezulatatima, koje je saopštila agencija "Alfa risarč", glasalo je 20,3 odsto, a prema "Galopu" izborna aktivnost bila je 19,5 odsto.
Od ukupnog broja, za je glasalo 60,3 odsto, a protiv 39,7 odsto.
Još nije poznato da li će se pitanje izgradnje nuklearne centrale naći u Sobranju, odnosno da li je na referendum izašlo više od 20 odsto upisanih u biračke spiskove.
Prema bugarskom zakonodavstvu, ako je na ovom referendumu glasalo više od 20 odsto upisanih u biračke spiskove i većina njih glasala sa "da", Sobranje će morati da još jednom razmotri to pitanje.
U biračke spiskove upisano je 6.949.120 glasača, a da bi referendum bio validan neohodno je da glasa 4.345.450 građana i da više od polovine odgovori pozitivno.
Današnji referendum, kako je saopšteno, koštao je sedam miliona evra.
Referendum se tiče izgradnje nuklearne elektrane "Belene" i izgradnje sedmog reaktora za sada jedine atomske centrale "Kozloduj".
Izgradnja nuklearke "Belene" počela je 1987. godine na osnovu sporazuma koji su tada potpisali SSSR i Bugarska.
Nakon političkih promjena u Bugarskoj izgradnja je obustavljena, ali je aktuelizovana 2002. godine, dok je 2006. godine proveden tender na kome je pobijedila ruska kompanija "Atomstrojeksport".
Realizacija projekta "Belene" postala je breme za Vladu premijera Bojka Borisova zbog nestašice novca, a Sofija je prošle godine odlučila da raskine sporazum od izgradnji nuklerke sa ruskom kompanijom.
Ljevica se, međutim nije saglasila sa odlukom Vlade, pa je počela da prikuplja potpise za organizovanje referenduma da bi se građani izjasnili da li im je potrebna nova atomska centrala.
Vlada Bugarske je nakon odustajanja od izgradnje "Belene" odlučila da u "Kozloduju" montira novi, sedmi reaktor.
(Srna/Frontal)