Svijet
Projekcija Evrope 2035. djelo ukrajinskog autora
Informacija sve češće služi da kod čovjeka izazove zabludu, umjesto da ga situira i obvijesti. Dokaz za to je i tzv. ruska projekcija Evrope 2035. godine, koju su prethodnih dana u cijelom regionu, mnogi uzeli za ozbiljno kao da je u najmanju ruku zvanično saopštenje iz Kremlja.
Po ovoj "prognozi", do 2035. godine, Kosovo će se pripojiti Albaniji, sjeverni dio Vojvodine bi postao dio Mađarske, a BiH će Srbija podijeliti sa Hrvatskom, ali će dobiti samo istočni dio Republike Srpske. Kao izvori za ovakve tvrdnje navode se CIA, ruske obavještajne službe, ali i jedan od najvažnijih geostratega Zbignjev Bžežinski.
I sve bi bilo u redu da zapravo ovu "projekciju" nije napisao izvjesni Ukrajinac Pavel Nikonenko na internet-sajtu "Obozrevatelj" (obozrevatel.com). Za Nikonenka važi, kako je to pokazalo istraživanje Nikole Živkovića, slobodnog novinara koji živi u Berlinu, da je blizak zapadnim izvoru finansiranja, a sa izrazito antiruskim stavom. U tekstu, inače, nisu iznijeti nikakvi jasni dokazi ili prepoznatljivi izvori koji potkrepljuju ovakvu geopolitičku prognozu.
Nikakvi Rusi se ne pominju kao autori. Interesantno, ruski tabloid "Ekspres" je spornu projekciju objavio još u julu prošle godine, da bi ova vijest tek prethodnih dana osvanula kod nas. Postavlja se pitanje da li je "Evropa 2035", ipak, sa namjerom lansirana iz određene propagandne kuhinje?
- Puštanje probnog balona iz nekog centra moći je scenario koji je često korišćen posljednjih decenija, iako se čini da je ova projekcija samo mašta jednog samozvanog analitičara - kaže dr Radomir Milošinović, dekan Fakulteta bezbjednosti u Beogradu. - Vidim da mediji na Zapadu ovu vijest nisu ni pomenuli, ali ona možda njima nije ni namjenjena.
S druge strane, Milošinović podsjeća da je još sedamdesetih godina prošlog vijeka u javnost puštena mapa Evrope 2021. godine, koja se dobrim dijelom i obistinila.
- U njoj je tada najavljen raspad Sovjetskog Saveza i Jugoslavije, stvaranje Velike Albanije, zelene transverzale, povratak osmanizma... Ako se zna da je razbijanje Jugoslavije bio zacrtani projekat, jasno je da se ovim mapama mogu najavljivati željeni događaji i aspiracije velikih sila. Naravno, izvori projekcija moraju da budu kredibilni. Nekada su ih pravile tajne službe, pa je često najvažnije i ko ih objavljuje - objašnjava Milošinović.
Bez obzira na to da li je projekcija ukrajinskog autora moguća ili ne, sve je veći broj stručnjaka koji smatraju da mapa Balkana još nije iscrtana.
- Granice sigurno nisu konačne. Promjenljive su, ali kako na Balkanu, tako i bilo gde u Evropi ili svijetu. Neoliberalizam i imperijalizam samo su nastavak kolonizacije, koja zapravo nikada nije ni prestala - ističe Milošinović.
I pored dominantne pozicije Zapada, posljednjih godina u svijetu se pojavilo još nekoliko centara moći.
- Taj multipolarni svijet otvara vrata jačem propagandnom ratu, koji je u prošlosti često služio kao priprema za pravi rat - zaključuje Milošinović.
(Novosti/Frontal)