Svijet

Belgija gradi “energetsko ostrvo”

Belgijska vlada planira da izgradi vještačko ostrvo u obliku potkovice na obali Sjevernog mora kako bi tu pohranila energiju stvorenu na farama vjetrenjača. Ovaj projekat bi takođe mogao da udupla prisustvo morskih ptica (pa i broj turista).

Ambciozni projekat je otkrio ove sedmice belgijski ministar Sjevernog mora Johan Vande Lanote,  kada je izvjestio o realizaciji ovog posebnog plana mornarice.

Planirano je da ostrvo bude građeno oko pet godina, oko tri do četiri kilometra od obale blizu sela Venduine u provinciji Zapadna Flandrija. Prečnika oko 3 kilometra i imaće u sebi ogromni vodeni rezervoar koji će zauzeti najveći dio teritorije.

Energija će biti pohranjena upumpavanjem morske vode u rezervoare.  A biće oslobađana kada je to potrebno vraćanjem vode u more pomoću elektrane na vodeni pogon smještene na “peti potkovice”.

Smještanje viška energije je uobičajen problem za menadžment električnih mreža. Potrošnja električne energije varira u zavisnosti od doba dana, tako da balansiranje količine često zahtijeva njeno generisanje i smještanje viška energije preko noći i puštanje tih viškova tokom udarnih sati.

Ovaj praktični problem pogađa gotovo sve oblike “zelene energije”, na primjer, proizvodnja sa farmi vjetrenjača zavisi od vremenena i da li ima dovoljno vjetra da vrti turbine.

Belgijski projekat “energetskog ostrva” je dio državne politike smanjenja nuklearne energije i prebacivanja na obnovljive izvore. Zemlja, koja decenijama više od polovine električne energije dobija iz dvije nuklearne elektrane, Doel i Tiange,  želi da ugasi sve reaktore do 2025. godine, dok su farme vjetrenjača u Sjevernom moru osnovni dio ove strategije.

Belgijska vlada trenutno traži potencijalne članove za konzorcijum koji bi upravljao ostrvom. Još uvijek nisu objavljeni svi detalji projekta, ali vlada procjenjuje da će projekat koštati kao i sama “farma vjetrenjača”, istakao je ministar Lanote.

(Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog