Politika

Nova naznake zajedničkih konzularnih predstavništava BiH, RH i RS

SARAJEVO - S ciljem racionalizacije diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) u svijetu i ogromnih troškova raznih zakupa i režija, među pojednim zemljama bivše Jugoslavije sve su češći razgovori mogućnosti zajedničkog diplomatskog predstavljanja na nivou konzularnih usluga i međunarodno-pravne pomoći, saznaju "Nezavisne" u Ministarstvu vanjskih poslova (MVP) BiH.

Kako nam je potvrđeno iz više diplomatskih izvora, u posljednje vrijeme već je bilo kontakata predstavnika BiH, Srbije i Hrvatske na nivou ministara i pomoćnika raznih sektora, iako je ključno pitanje kako bi u tom slučaju bilo riješeno političko predstavljanje ovih država.

Međutim, da cijela stvar nije nimalo naivna, potvrđuje i to što su Beograd i Podgorica već ostvarili ovakvu vrstu saradnje, a sličan vid saradnje i Sarajevo sa Beogradom.

Ana Trišić-Babić, zamjenik ministra vanjskih poslova BiH, podsjeća da je šef bh. diplomatije Zlatko Lagumdžija nakon preuzimanja dužnosti potpisao sporazum sa srbijanskim kolegom o zajedničkom konzularnom predstavljanju u nekim zemljama.

"Sigurna sam da ćemo u nekoj bliskoj budućnosti u nekim državama ići na takozvani skandinavski model predstavljanja, i to je sasvim normalno", ističe Trišić-Babićeva, koja podsjeća da se iz budžeta BiH izdvajaju ogromna sredstva za DKP-ove.

"Budžet Ministarstva je 53 miliona KM, a većina toga ide za iznajmljivanje ambasada, rezidencija i stanova za diplomate i uposlenike, kao i za njihove plate", navodi ona.

Mile Sadžak, šef Odsjeka za ekononsku diplomaciju u MVP-u BiH, kaže da postoje razmišljanja o zajedničkom predstavljanju, ali da "politika o tome treba da odluči". Ipak, on ne spori da bi reogranizacija DKP mreže bila dobra stvar.

"Nije jednostavno izvršiti racionalizaciju DKP-a u bh. uslovima, jer nije ovdje riječ samo o ekonomskom aspektu, dosta je tih pitanja i politika. Ali, činjenica je da trebamo napraviti efikasniju DKP mrežu", ističe Sadžak, inače profesor ekonomije, koji je nakon iskustava iz Kine, gdje je radio, prije nekoliko mjeseci postavljen za šefa ovog odsjeka u MVP-u.

"Mi sada pokušavamo da dinamiziramo našu ekonomsku diplomaciju, ali tu nismo samo mi, već i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, FIPA, kao i Vanjskotrgovinska komora BiH. To je lanac ekonomske diplomatije i jedni bez drugih ne možemo", ističe Sadžak.

Prema saznanjima, u MVP-u BiH uveliko razmišljaju o ekonomskoj opravdanosti postojanja pojedinih DKP-ova, a posebno statusa ambasada u kojima uz ambasadora radi tek još sekretarica i vozač. Sve se glasnije govori da neke treba ukinuti, a neke, pak, kadrovski ojačati. Tim prije što u posljednje vrijeme mnoge države u svijetu, među kojima su i ekonomske i političke sile, smanjuju ili spajaju DKP-ove, a neke se čak udružuju, poput Velike Britanije i Kanade.

Aleksa Milojević, direktor Ekonomskog instituta iz Bijeljine, smatra da je za male zemlje, poput BiH, koje uz to imaju i malu trgovinsku razmjenu, veoma skupo održavanje "nerentabilnog" DKP-a.

Već godinama slušamo priče predstavnika bh. vlasti da nam je bitan "i Istok i Zapad", misleći pri tome na razvijeni Zapad, ali arapske zemlje i Rusiju, no one u praksi ne znače ništa vidimo li podatak da je BiH u Saudijskoj Arabiji, jednoj od najbogatijih država svijeta, punih pet godina predstavljao tek ambasador i niko više.

Istovremeno, BiH nema nijednu ambasadu u takozvanoj crnoj Africi, a cijeli ovaj kontinent pokrivaju ambasade u Libiji i Egiptu.

(Nezavisne/Frontal)


Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog