Politika
MKT BiH se ograđuje od odluke o osnivanju četvrtog RTV servisa
SARAJEVO - Ministarstvo komunikacija i transporta BiH se ograđuje od današnje odluke Savjeta ministara BiH koje je preglasavanjem usvojilo prijedlog zakona o izmjenama zakona o javnom RTV sistemu BiH.
S tim u vezi ističu da Ministarstvo komunikacija i transporta BiH nije bilo predlagač pomenutog zakona kao nadležno Ministarstvo niti je na bilo koji način učestvovalo u njegovoj izradi, a nije bilo u prilici ni dati svoje mišljenje o tome.
Predlagač Zakona o izmjenama Zakona o javnom RTV sistemu je predsjedavajući Savjeta ministara Vjekoslav Bevanda, a Zakon je usvojen preglasavanjem iako za to nisu postojala pozitivna mišljenja nadležnih ministarstava, niti je sprovedena odgovarajuća zakonska procedura, kažu u MKTBiH.
Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o Javnom RTV sistemu BiH koji predlaže Vjekoslav Bevanda predviđa osnivanje četvrtog javnog RTV servisa u BiH koji bi emitovao program na hrvatskom jeziku.
„Eventualna primjena takvog rješenja bio bi uvod u rušenje cjelokupnog postojećeg koncepta sistema javnog RTV emitovanja. Posljedica bi bila uspostavljanje entničkih javnih servisa, umjesto sadašnjih na entitetskom i na državnom nivou, a time i dalja podjela bh. društva u kojem bi, po zamišljenoj logici, svaki narod imao svoj javni RTV servis. Ministarstvo komunikacija i transporta BiH se umjesto toga zalaže za završetak reforme sistema javnog RTV emitiranja uspostavom korporacije tri javna emitera, a koji bi bio u interesu svih građana u BiH bez obzira na njihovu etničku ili drugu pripadnost“, naglasio je Damir Hadžić, ministar komunikacija i transporta BiH.
Bosni i Hercegovini neophodan je jedinstven, profesionalan i nezavisan javni RTV servis od bilo kakvog političkog uticaja, organizovan u skladu sa važećim evropskim standardima i preporukama. Stoga je realizacija takvog koncepta javnog emitiranja kao i njegova tehnološka rekonstrukcija prelaskom s analognog na digatalni sistem proizvodnje, prenosa i emitovanja programa, i dalje jedan od prioritetnih zadataka Ministarstva komunikacija i transporta BiH.
Izjava EUD/EUSR o javnim emiterima
Komentarišući razmatranje pitanja javnih emitera na današnjoj sjednici Savjeta ministara, potparol EUD/EUSR Andy McGuffie je rekao:
"Nezavisne i profesionalne medijske institucije su jedan od najvažnijih aspekata naprednog, modernog i demokratskog društva. U tom kontekstu, Evropska unija je jasno isticala da svaki razgovor o uspostavljanju novih kanala na javnim emiterima treba da se odvija u sklopu procesa finalizacije reforme javnog RTV sistema. Ovi razgovori treba da se fokusiraju na uspostavljanju korporacije javnog RTV sistema, koja je neophodna za digitalizaciju, kao i na ključne prioritete koji se odnose na jačanje postojećeg sistema javnog emitovanja i nezavisnosti RAK-a – kao što je naglašeno u poslednjem Izvještaju o napretku Bosne i Hercegovine, sačinjenog od strane Evropske Komisije.
Mi zato, apelujemo na sve strane da usmjere svoju pažnju i resurse na jačanje nezavisnosti i profesionalnosti postojećih kanala u sklopu RTV sistema, formiranje korporativne strukture za BiH sistem javnog emitovanje, usklađivanje zakona na nivou entiteta sa Zakonom o javnom radio-televizijskom sistemu BiH, kao i na hitno rješavanje problema digitalizacije.
Zbog značaja za proces evropskih integracija, bilo koje promjene postojećih zakonskih odredbi koje regulišu javni RTV sistem BiH, bi najbolje bilo raditi uz bliske konsultacije sa EU – i uz punu saradnju sa kompetentnim BiH institucijama, nego kroz ad hoc inicijative kao što je ova."
(Frontal)