Svijet
Anna Hazare – novi Gandi ili tek obični populista?
U Indiji već decenijama niko nije do te mjere pokrenuo mase kao što to trenutno čini 74-godišnji Anna Hazare. Dok milioni sa oduševljenjem prate svaki njegov korak, sve je više i onih koji su sumnjičavi.
Posljednjih sedmica mediji u Indiji su se bavili gotovo isključivo samo jednom temom: 74-godišnjim Kisanom Bubaraom Hazereom, poznatijim pod nadimkom Anna, što bi u prevodu značilo – stariji brat. Svaki i najmanji pokret, njegova i najtiša riječ, novosti po pitanju njegovog zdravstvenog stanja tokom 13-dnevnog štrajka glađu, objavljivani su poput „breaking news“ i popraćeni detaljnim izvještajima. Naime, od 1975. godine kada je ondašnja premijerka Indije, Indira Gandi proglasila izvanredno stanje, u ovoj zemlji nije došlo do tako masovnih prosvjeda kao što je to slučaj danas. Kada Anna zove, odazivaju se milioni. Stoga i nije ni čudo da se upravo oko njega i kose mišljenja.
"Moja zemlja, moj ponos"
Anna Hazare je u međuvremenu postao simbolom otpora protiv korupcije, za mnoge je on vođa „nove revolucije, druge borbe za nezavisnost Indije“. Posebno su mladi njime fascinirani, prije svega jer, kako kaže jedna studentica iz New Dehlija „ ovo što se sada događa je jako važno. Borba Anne Hazaresa otvorila je put prema jednoj novoj svijesti. Ljudi su prepoznali da se ovoga puta radi o nečem velikom, da su laž i neistina nešto što je vrijedno prezira“. Mreža njegovih pristaša, među kojima je i veliki broj glumačkih Bollywood zvijezda, sportaša, pisaca, poznatih osoba iz svih segmenata indijskog društva, prisutni su gotovo posvuda.
Anna Hazare se u svojoj borbi ne koristi samo uličnim prosvjedima i štrajkom glađu već prije svega i internetom i njegovim socijalnim platformama, kao i raznim App-ovima na mobilnim telefonima. „Moja zemlja, moje najveće blago, moj ponos“, glasi slogan njegove „kampanje“ s kojim je snimljena i pjesma koja se u međuvremenu u Indiji može čuti na svakom koraku.
„Svi smo obećali samo jedno: da smo protiv korupcije, da nas se ne može potkupiti i da mi nikoga nećemo potkupljivati. To smo napisali i na Facebook-u: „Očuvajmo Indiju od korupcije“, to je naš slogan“, kaže jedna studentica koje je ovih dana sa kolegama s fakulteta počela čistiti ulice glavnog grada. „Otpad koji se nalazi na ulicama, odnosimo i bacamo u kontejnere“, kaže ona.
I u Indiji svako zapravo ima svoja prava
U pokretu koji je Indiju zadesio gotovo preko noći, mnogi sociolozi vide jednu ogromnu šansu za promjenama, usprkos mišljenju mnogih da Anna Hazare na ovakav način zapravo zaobilazi klasične demokratske rasprave i umjesto njih borbu odmah prenosi na ulice.
„Svatko ko kaže da masovne demonstracije oslabljuju duh demokratije, nije u pravu. Upravo je suprotno tačno: ovakve akcije zapravo održavaju demokratiju na životu“, kaže poznata indijska sociologinja Yogendra Yadav. Prema njenom mišljenju tek u pokretu kao što je ovaj, stanovnici Indije mogu uopšte postati i njeni građani, osobe koje imaju svoja prava i koja su u stanju i artikulisati.
Prosjek starosti 26 godina a zemljom vladaju starci
Što se prava i korupcije tiče, ovdje se Indijci zapravo kao malo koja druga nacija na svijetu ima i zbog čega žaliti. Naime od 543 zastupnika u Parlamentu (koji su izabrani na posljednjim izborima 2009. godine), gotovo je jedna trećina kažnjavana a protiv mnogih su još sudski procesi u toku. Njih čak 480 su milioneri, neki čak i milijarderi, dok jedna četvrtina indijskog stanovništva živi ispod granice siromaštva (postavljene od strane Ujedinjenih naroda). S druge strane pak, dok Indija pripada samom vrhu svjetske ljestvice zemalja s najmlađim stanovništvom (prosjek starosti je 26 godina), čak 190 zastupnika u Parlamentu je između 55 i 70 godine starosti.
„Indiji je potrebna nova energija, nova kvaliteta političkog vodstva“, kaže i Yogendra Yadav koja takođe podržava prosvjede i akcije „Starijeg brata“. On sam se trenutno nalazi u bolnici nakon 13-dnevnog štrajka glađu i odavde poručuje da će uskoro krenuti na veliku turneju po zemlji kako bi se lično uvjerio da nigdje na vlast nije izabran niti jedan političar koji se ogriješio o kriminalu, odnosno korupciji.
(DW/Frontal)