Društvo

Бесплатно до држављанства Србије

БАЊАЛУКА - Генерални конзулат Србије у Бањалуци почео је сa примјеном ранијег закључка Владе Србије којим се Срби у региону ослобађају обавезе плаћања административних и конзуларних такси и посебних трошкова приликом пријема у држављанство или престанка држављанства Србије, потврдила је генерални конзул Републике Србије у Бањалуци Јадранка Дерајић.


"Генерални козулат јуче је почео са примјеном Закључка Владе Србије о ослобађању Срба у региону од плаћања таксе. Њиме су обухваћени Срби из свих бивших република Југославије, укључујући и Албанију и Мађарску", рекла је Дерајићева.

Према њеним ријечима, Србија преузима све трошкове конзуларних такси код пријема и отпуста из српског држављанства.

Она је истакла да се већ јављају заинтересовани грађани, те да они детаљне информације о документацији могу добити позивом на бројеве 051/227-040 или 051/227-060.

"Сада се у редовном поступку рјешавају захтјеви од краја 2009. године", рекла је Дерајићева закључивши да процес добијања држављанства траје око двије године.

У Генералном конзулату Србије у Бањалуци кажу да су грађани дужни да, уз обрасце који се добијају у Конзулату приликом подношења захтјева, приложе и оригинале извода из матичне књиге рођених, вјенчаних, увјерење о држављанству БиХ, као и копије личне карте и пасоша БиХ.

Средином марта, предсједник Србије Борис Тадић, на састанку са представницима Срба из региона, коме је присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик, закључио је да је неопходно да Србима ван граница Србије буду скраћене процедуре за добијање србијанског држављанства.

Тадић је током састанка Срба у региону, одржаног у Београду, рекао да ће Србија преузети све трошкове конзуларних такси код пријема и отпуста из српског држављанства за Србе из земаља у региону.

Додик је тада оцијенио да су досадашње праксе узроковале застој у добијању држављанства Србије за грађане Републике Српске и да ће унапрјеђење процедуре то значајно побољшати.

Предсједник Српске том приликом је рекао да је поред одлуке о држављанству значајно и тражење да се објави "бијела књига" о суптилном урушавању интереса Срба у неким земљама.

(Срна/Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog