Svijet
Русија забранила увоз живих свиња и говеда из ЕУ
МОСКВА - У Русији је од данас на снази забрана увоза живих свиња и говеда из ЕУ због ширења вируса "Шмаленберг" на европским фармама - саопштила је руска Федерална служба за ветеринарски и фитосанитарни надзор /Роселконадзор/.
У саопштењу се наводи да се ова забрана једино односи на увоз животиња за клање. Увоз животиња са фарми биће дозвољен једино уз појачану ветеринарску контролу.
Роселкознадзор наводи да руске санитарне власти до данас нису добиле од ЕУ потпуну информацију о ситауацији у вези епидемије ових болести ни резултате научних истраживања у том погледу.
Служба је између осталог изразила забринутост због тога што не постоји систем контроле извоза пољопривредних производа из ЕУ.
Роселконадзор наводи да је у више случајева констатовано кршење ветеринарских норми током извоза живих свиња у Русију.
Вирус "Шмаленберг", који носи назив по њемачком граду у којем је први пут у новембру 2011. године откривен вирус, изазива наказност младунаца или угинуће фетуса, као и губитак млијека и дијареју код одраслих говеда.
На западноевропским фармама за узгој животиња појавиле су се двије болести - једна је изазвана вирусом "Шмаленберга", који напада коштану срж животиња, а друга која се назива "блутанг" представља опасну инфективну грозницу.
Случајеви обољења пријављени су у Белгији, Великој Британији, Француској, Њемачкој, Италији, Луксембургу, Холандији и Шпанији.
Представник Федералне ветеринарске службе Алексеј Алексејенко рекао је раније овог мјесеца да би се Руси могли суочити са колосалним губицима ако буде допуштено да се у Русији прошире ове опасне болести, које се тренутно шире по територији Уније.
Он је додао да ЕУ, када су се појавили тек први знаци болести, није учинила најважније - није ограничила кретање животиња из погођених региона.
Алексејенко је рекао да је то сасвим нова болест, која никада и нигдје раније није била регистрована.
У ЕУ вирус Шмаленберга проучавају у великим истраживачким центрима, али је и даље тешко процијенити посљедице његовог утицаја на организам животиња.
За сада нема никаквих узнемирујућих података о могућој зарази човјека. Међутим, стручњаци за сада не могу да тврде у том погледу ништа потпуно сигурно. Што се тиче друге болести, блутанг, вирус који је изазива познат је одавно, и за човјека није опасан.
(Срна/Фронтал)