Republika Srpska

Намирнице и до 30 одсто јефтиније у супермаркетима

БАЊАЛУКА - У малим продавницама у Републици Српској поједине основне животне намирнице скупље су и до 30 одсто него у супермаркетима, па се већина становника радије одлучује за велике маркете приликом набавке прехрамбених производа.


У супермаркетима у Бањалуци је, на примјер, за векну хљеба потребно издвојити марку, док мале продавнице тај исти хљеб продају за 1,20 до 1,30 КМ.

Разлика у цијени појединих производа креће се од 20 фенинга до марке, па тако, рецимо, млијеко у супермаркету кошта од 1,30 до 1,50 марака, док је у малим продавницама скупље за 0,20 до 0,30 марака.

Литар уља у великим маркетима у Бањалуци кошта од 2,50 КМ, а у малим продавницама је скупљи и до 40 фенинга. За килограм кафе у мањим трговинама треба издвојити и до пола марке више него у супермаркетима.

У Зворнику је у супермаркетима за литар уља потребно издвојити око 2,65 марака, за шећер 1,70 марака, а за брашно од 0,85 до 1,65 марака по килограму.

У великим маркетима у Зворнику 100 грама кафе кошта 1,35 КМ, а литар млијека од 1,35 до 1,68 КМ.

У малим продавницама избор је мањи, али су цијене доста веће, па је за литар уља потребно издвојити и до три марке, а за шећер 2,2 марке. Брашно и кафа су скупљи за око 40 фенинга у малим продавницама, гдје млијеко кошта од 1,75 до двије марке.

Становници Зворника истичу да је малих продавница у овом граду мало, те да поред хипермаркета углавном раде само оне чији власници имају и велепродају.

Слична ситуација је и у осталим општинама Српске, гдје су у већини мањих трговина основне намирнице скупље и до 30 одсто у односу на супермаркете.

Предсједник Покрета потрошача РС Драгутин Бошковић појашњава да су цијене основних намирница у малим продавницама веће зато што оне имају мали промет, а велике трошкове.

- У малим продавницама углавном се купују само основне намирнице, а купци углавном одлазе у велике набавке хране викендом у супермаркете – рекао је Бошковић “Гласу Српске”.

Нагласио је да је у супермаркетима промет велики, те да ови маркети имају и производе које свакодневно продају на акцији, па тиме привлаче купце, док мале продавнице немају производе које продају на акцијама.

Драгстори

Драгстори који раде 24 часа диктирају веома високе цијене намирница. У Покрету потрошача РС истичу да су неки производи у драгсторима скупљи и до 50 одсто у односу на велике трговачке центре.

(Глас Српске/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog