Politika

Радмановић: Војну и државну имовину рјешавати у истом пакету

САРАЈЕВО - Република Српска сматра да питања војне и државне имовине треба ријешити у једном пакету и на истим принципима, с обзиром на став Српске да ОХР треба да престане са радом и чињеницу да је један од услова за његово затварање - рјешавање питања државне имовине, рекао је у интервјуу Срни Небојша Радмановић, српски члан Предсједништва БиХ.


Радмановић упозорава да бошњачке политичке партије желе да раздвоје питање војне имовине, за шта не постоји ниједан разлог, осим задржавања ОХР-а у БиХ, и истиче да се питање војне имовине у БиХ неће моћи ријешити на тај начин, те да није оптимиста да ће оно бити брзо ријешено.

"Имамо двије најаве: једну - да пожуримо да то ријешимо како бисмо скинули тај услов на мајском самиту НАТО-а у Чикагу, и другу - да ће тај услов бити скинут иако нисмо то питање ријешили. У сваком случају, то није у рукама нас у БиХ, јер о томе не одлучујемо. Учествоваћемо на самиту НАТО-а, али нећемо одлучивати о томе, нити ће нас се питати било шта", појаснио је он.

Радмановић је најавио да ће чланови Предсједништва БиХ имати неформални састанак са новим министром иностраних послова БиХ Златком Лагумџијом о концепту будуће сарадње, за који је "сигуран да ће постати боља, након протеклих пет година када није функционисала и периода у којем се углед Министарства потпуно `срозао`".

"Очекујем значајне кораке напријед, јер је Лагумџија већ радио тај посао, па има разумијевање, а и зато што је већ направио неке потезе за похвалу, тако што је спољну политику БиХ већ покушао да усагласи са ентитетима", рекао је српски члан Предсједништва БиХ, уз констатацију да Лагумџију чека велики посао на сређивању стања унутар самог МИП-а у којем постоји низ проблема.

Радмановић се нада да би БиХ током овог мјесеца могла доћи до приједлога буџета за 2012. "уз услов да се сви више међусобно слушамо, а не ослањамо на могућност прегласавања", као и Глобални фискални оквир БиХ 2012.-2014, додајући да још вјерује у Фискални савјет БиХ, иако на претходне двије сједнице није показао блискост у ставовима око фискалног оквира.

Према његовим ријечима, у БиХ је коначно схваћен значај буџета као законског акта који се доноси сваке године: "До сада је један број људи олако пуштао да се буџет покушава усвојити прегласавањем и сада смо видјели у какву ситуацију смо дошли".

Радмановић напомиње да ни овај пут они који говоре о буџету за 2012. о њему не размишљају на рестриктиван начин.

Коментаришући захтјеве за измјеном Изборног закона БиХ која се односи на гласање у Сребреници на предстојећим локалним изборима, Радмановић истиче да се не могу више правити такви уступци, јер се ради о питању укупне демократизације друштва и завршавања приче о изузецима или посебним приступима неким дијеловима у БиХ

Крупне ријечи неких политичких партија, попут СДА, каже Радмановић, нису у складу са демократијом и демократским принципима, већ се граниче и са једним `наци-шовинистичким приступом` у ком је јасно речено да не могу да буду изабрани људи из једног народа, што је недопустиво".

"Морамо им рећи да се тако не може развијати ниједан дио БиХ и да ми из Републике Српске нећемо дозволити да се на тај начин о томе уопште разговара", поручио је он.

 

Радмановић је у интервјуу СРНИ закључио да је Предсједништво БиХ у протеклих 16 мјесеци боље функционисало него у претходном периоду, с обзиром да у новом сазиву није било потезања питања заштите ентитетских и националних интереса.

Предсједништво БиХ ће у наредним данима разговарати и са новим министром одбране Мухамедом Ибрахимовићем о правцима будуће сарадње, као и даљем наставку сарадње на питању ријешавања проблема у вези вишкова наоружања.

Осмомјесечну дужност предсједавајућег Предсједништва БиХ 10. марта од Жељка Комшића преузеће бошњачки члан Бакир Изетбеговић.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog