Politika

Боцан Харченко - Русија неће дозволити притисaк међународне заједнице или високог представника за измјену Изборног закона за Сребреницу

САРАЈЕВО - Русија неће дозволити да под притиском међународне заједнице или интервенцијом високог представника у БиХ дође до измјене Изборног закона за Сребреницу, изјавио је руски амбасадор у БиХ Александар Боцан Харченко.


"Ми нећемо допустити да дође до интервенције међународне заједнице, преко могућности високог представника. Ми смо против кориштења такозваних бонских овлаштења", рекао је Боцан Харченко новинарима у Сарајеву.

Према његовим ријечима, што се тиче Сребренице, ситуација је јако осјетљива и мијешање међународне заједнице било би још штетније и са тешким посљедицама.

Говорећи о помирењу у БиХ, Боцан Харченко је истакао да је то најважније подручје и унутрашње питање БиХ.

"Не желим заузимати ничији став, ово је унутрашње питање. Чињеница је да су мишљења различита, да Република Српска и предсједник Милорад Додик имају свој став", рекао је Боцан Харченко, додајући да се само договором и консензусом може нешто постићи.

Странка демократске акције /СДА/ позвала је недавно САД и ЕУ да спријече избор српског кандидата, односно "кандидата/представника политике која негира геноцид", на локалним изборима у Сребреници.

Бошњачки политичари сматрају да предстојећи локални избори у Сребреници треба да буду одржани по правилима измјена Изборног закона БиХ из 2008. године, тако да сви становници Сребренице регистровани на попису становништва из 1991. године имају право да гласају, без обзира на њихово тренутно мјесто пребивалишта.

Званичници из Републике Српске поручују да Изборни закон неће бити мијењан и да ће избори у Сребреници бити обављени у складу са важећим законима.

Тихић није оптимиста да ће доћи до изузећа Сребренице из Изборног закона БиХ

Предсједник СДА Сулејман Тихић изјавио је данас у Поточарима да ће питање избора у Сребреници поставити на предстојећем састанку шест лидера, али да није оптимиста да ће доћи до изузећа Сребренице из Изборног закона БиХ.

"Ми тражимо да у Сребреници као и 2008. године право гласа на предстојећим изборима имају сви који су ту живјели 1991. године. Република Српска са тим није сагласна и може се десити да за начелника буде изабрана особа која негира геноцид, што ће довести у питање даље постојање Меморијалног центра, обиљежавања годишњица страдања и живот повратника у овој средини, која је подручје најтежих страдања", мишљења је Тихић.

Тихић је изразио задовољство што су парламентарци из конзервативних странака Велике Британије и Турске данас посјетили Поточаре, положили цвијеће, одали пошту настрадалима и сусрели се са њиховим породицама.

Предсједница Конзервативне странке Велике Британије Баронес Варси, која је предводила британску и турску делегацију парламентараца, рекла је након полагања вијенаца да је делегација дошла да ода пошту настрадалима и подсјети свијет да се не смије дозволити да се нешто слично понови било гдје.

Вођа делегације турских парламентараца Хакан Чаушоглу рекао је да Турска подржава интеграцију БиХ која, како је рекао, само цјеловита може просперирати. "Турска подржава уставне промјене у БиХ и пружа јој различите облике помоћи", рекао је Чаушоглу.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog