Politika

Соренсен: Сви ратни злочини треба да буду процесуирани ефикасно и темељито

САРАЈЕВО - Специјални представник и шеф Делегације ЕУ у БиХ Петер Соренсен сматра да сви ратни злочини, ко год да их је починио, треба да буду процесуирани ефикасно и темељито, како би правда била задовољена, јер "жртве не заслужују ништа мање од тога".


 

Соренсен је у писаном интервју Срни навео да је процесуирање ратних злочина у БиХ - питање које се прати у контексту структуралног дијалога ЕУ и БиХ о правосуђу, али да је то праћење ограничено на разговоре са надлежним институцијама о адекватности постојећих процедура и расположивих средстава, између осталог и у свјетлу планирања циљане помоћи.

"Изван тога не коментаришемо појединачне истраге и судске поступке"- наглашава Соренсен, који се нада да ће протокол о размјени информација и доказа у предметима ратних злочина, који је већ требало да буде потписан између Тужилаштва БиХ и Тужилаштва Србије за ратне злочине, у интересу правде, бити потписан у најскорије вријеме.

Он је увјерен да овај протокол може да смањи број починилаца злочина који пролазе некажњено.

"Протокол ће омогућити размјену информација и доказа у предметима ратних злочина који се воде у једној земљи, а који су релевантни за процесуирање тих предмета у другој земљи. То ни на који начин не значи да БиХ одустаје од процесуирања ратних злочина почињених на њеној територији. У ствари, тако ће бити расположиви много бољи докази“ - сматра Соренсен.

Према његовом мишљењу, овај протокол представља кључан корак у јачању регионалне сарадње у раду на предметима ратних злочина тиме што се уводе конкретне оперативне процедуре, које ће на крају помоћи у процесу помирења на цјелокупном западном Балкану.

"Питање изручења је други битан елемент у том контексту, а све земље треба да уложе још више труда да би се обезбиједио адекватан режим екстрадиције у региону" - истиче Соренсен.

Техничка делегација Европске комисије посјетиће у марту БиХ, када ће бити вођени међуфазни циљани и технички разговори у оквиру структуралног дијалога о реформи правосуђа у БиХ. Соренсен наводи да ће тиме бити дат допринос припреми трећег пленарног дијела дијалога.

Он је истакао да се од свих релевантних органа власти и институција у БиХ очекује да досљедно сарађују и утврде начине на који ће се адекватно проводити препоруке Европске комисије након састанака о структуралном дијалогу у Бањалуци и Сарајеву.

"ЕУ прати процес и остаје опредијељена да гарантује да ће свака нова законска, институционална или процедурална промјена бити анализирана у техничком смислу у односу на дате стандарде и правне тековине ЕУ. Дијалог се тиче унапређења и потпуног усаглашавања правосуђа са међународним и европским стандардима, као и релевантим правним тековинама ЕУ" - истакао је Соренсен.

Према његовим ријечима, након што рад на реформском програму суштински отпочне, пленарне сједнице у оквиру дијалога биће адекватан форум за разговоре о примјени резултата, усаглашавање закључака и утврђивање даљих препорука.

„Битно је нагласити да је дијалог једна платформа, успостављена да би се гарантовало консолидовање независног, функционалног, стручног, непристрасног и одговорног сектора правосуђа у цијелој БиХ“ - рекао је Соренсен.

Он је нагласио да је ЕУ увијек јасно изражавала своју подршку правосуђу БиХ, због чега је отворен структурни дијалог, чији је циљ да омогући техничку анализу свих аспеката који се тичу функционисања правосуђа.

"Утврђивање недостатака и разговори о начинима њиховог превазилажења одговорност је надлежних домаћих актера, од којих се очекује ангажовање уз конструктиван приступ у духу узајамног разумијевања, без обзира на то која институција или процес треба да се реформишу или унаприједе" - навео је Соренсен аз Срну и додао да ће једино под тим условима дијалог дати резултате и омогућити БиХ значајан напредак на путу ка европским интеграцијама.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog