Politika

Милиони проћердани на велике канцеларије

Главни државни ревизор Миленко Шего упозорава да много новца одлази на закуп пословног простора за институције БиХ, преноси Политика.


Сарајево – За изнајмљени простор који користе 54 од укупно 72 институције БиХ, у посљедњих десет година из државног буџета потрошено је више од 220 милиона конвертибилних марака (КМ). Само у прошлој години на закуп отишло је 32 милиона марака, што је четири милиона више у односу на претходну годину.

Према ревизорским извјештајима, убједљиво највећи потрошач новца за кирије је Министарство одбране БиХ – око девет милиона КМ – затим Министарство иностраних послова БиХ, које на годишњем нивоу на закуп простора потроши пет милиона КМ.

Порески обвезници у БиХ не плаћају само „комодитет” за нешто више од 2.700 чиновника, него и „сигурност” њихових аутомобила, што потврђују и ревизорски налази у којима стоји да се на закуп паркинга годишње троши више од пола милиона КМ.

Главни државни ревизор Миленко Шего упозорава да много пара одлази на закупнине и тврди да је уштеда могућа уколико се прекине пракса да пресудну ријеч у одабиру пословног простора имају челници институција.

„Треба у извршној власти формирати једно посебно тело које би се бавило само питањем закупа пословног простора за потребе институција БиХ. Тиме би се у ову област увео ред и онемогућило нетранспарентно склапање уговора и уопште разговора о закупу у четири ока”, изјавио је за „Политику” Шего.

Према његовим ријечима, суштински проблем јесте то што по Закону о јавним набавкама тендер није обавеза и у случају закупљивања простора, из ког разлога челници институција имају одријешене руке и „могу” да изнајмљују простор од кога год желе и по било којој цијени.

„По правилу изнајмљују се најрепрезентативнији и најскупљи простори у центру града, неријетко уз прилично различите цијене за квадратни метар Осим тога, по запосленом изнајмљује се више простора него што је европски стандард који износи од десет до 12 квадрата”, објашњава Шего.

За потребе институција широм БиХ, углавном у Сарајеву, Мостару и Бањалуци, изнајмљено је укупно 60.000 квадратних метара простора. Шего тврди да би се, уколико би простор који сада користи сваки запослени био смањен само за један квадрат, годишње „могло” уштедјети чак два милиона конвертибилних марака.

Председавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда већ је најавио скоро „претресање” досадашње праксе да би се, како је рекао, могло процијенити шта је рационалније – ово што се до сада радило или изградња нових објеката, као трајног рјешења проблема смјештаја институција БиХ.

(Политика/Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog