Republika Srpska
Месо, млијеко и поврће на прољеће 50 одсто скупљи
САРАЈЕВО - Поврће, млијеко, месо и јаја поскупјеће за 50 одсто, а корекција цијена могућа је већ за мјесец дана, док је на прољеће могуће и поскупљење хљеба.
Овај прољетни удар на џепове грађана пољопривредници правдају смањеном производњом и удупланим трошковима због временских непогода, док пекари тврде да ће морати размишљати о корекцији цијена ако буде настављен тренд благог поскупљења брашна и горива на тржишту.
Јерко Иванковић Лијановић, министар пољопривреде ФБиХ, каже да планирана средства за накнаду штете пољопривредницима неће бити довољна да покрију све, док у робним резервама од прехрамбених производа постоји само пшеница којом може бити интервенирано само у случају драстичног поскупљења хљеба.
Џевад Ковач, предсједник Удружења узгајивача коза и оваца ФБиХ, тврди да је производња млијека смањена за 50 одсто, а трошкови повећани, те ће се поскупљења десити могуће и за мјесец, јер за толико има залиха у мљекарама.
"Десило се угинуће стоке, а проблем је и храна. За производњу литре млијека била је потребна једна КМ, а сада су потребне око двије. Пластеничка производња је 80 одсто уништена, а ту су биле прољетне културе попут лука, салате, шпината. Било је паприка и парадајза. Поскупјеће комплетно поврће, млијеко, месо, јаја и то сигурно за 50 одсто. Није проблем раст цијене горива него штета. Штета је била и у другим земљама тако да ни увозни производи неће бити јефтинији", додао је Ковач.
Истакао је да нема воље државе да санира насталу штету коју већ сада пољопривредници процјењују на више од 150 милиона КМ.
Мехмед Никшић из Координације удружења пољопривредних произвођача ФБиХ, казао је да не може говорити о поскупљењима док не буде сумирана штета за мјесец до два, али да су поскупљења неминовна.
Мехо Алић, шеф маркетинга фирме "Аспек", једне од водећих произвођача хљеба у ФБиХ, рекао је да за сада пекари не размишљају о корекцији цијена јер је брашно у два наврата поскупјело за "подношљивих" неколико фенинга и јер се пекари боре за купце.
"Међутим, ако буде настављен тренд благог поскупљења брашна и горива мораће бити размишљано о корекцији у априлу или мају", додао је Алић.
Лијановић је рекао да у Штабу Цивилне заштите ФБиХ има око три милиона КМ за наканду штете због невремена, а да ће ускоро добити податке колико новца имају опћински и кантонални буџети за ове сврхе и колике су штете.
Додао је да су из робних резерви ФБиХ интервенирали лож-уљем у неким кантонима, али робне резерве неће бити укључиване у покриће штете.
"Ако драстично поскупи хљеб, интервенираћемо пшеницом. Других прехрамбених производа у робним резервама нема јер нису опремљене за складиштење млијека, меса", истакао је Лијановић.
Страх због трговаца
Из удружења потрошача страхују да ће велетрговци искористити недостатак робе на тржишту да дигну цијене.
"Државне институције треба да престану као мантру понављати да је слободно формирање цијена. Хајде онда да за министра поставимо директора трговачког ланца", казао је Марин Баго, члан Вијећа за праћење цијена при Министарству трговине ФБиХ и предсједник Удружења потрошача "Футура" из Мостара.
Мурат Рашидовић, предсједник Скупштине Савеза удружења потрошача БиХ, рекао је да није оправдано подизати цијене хране јер нема повећања плата, пензија ни социјалних давања, те да је грађанима преостало само оно на шта су навикли, а то је да мање купују.
(Независненовине/Фронтал)