Politika

Скијашко првенство једно од најзначајних постигнућа Министарства одбране БиХ!?

БАЊАЛУКА - Иако су и тероризам и афере са нестанком наоружања из војних складишта у 2011. години у БиХ показали своје право лице, на шта су упозориле и институције ЕУ, Министарство одбране (МО) БиХ лани овоме није посветило значајнију пажњу, али зато јесте церемонијама и организацији Свјетског војног првенства у скијању.


У документу под називом “Најзначајније активности и резултати рада Министарства одбране и Оружаних снага БиХ у 2011. години”, који је објављен на интернет страници МО, управо је првенство у скијању наведено под значајније активности, док се тероризам спомиње само у учешћу у вјежби под називом “Тероризам, несреће и катастрофе (САСЕ)”.

- Свјетско војно првенство у скијању је непобитни доказ да су ОС БиХ, уз улагање великих напора и пуно труда, спремне да спроведу и највећа свјетска такмичења. Учесници из 23 земље са 325 скијаша указали су оправдано и више пута потврђено повјерење припадницима ОС својим доласком - наведено је у документу.

Посланик СНСД-а у Парламенту БиХ Бошко Томић сматра да МО нема функцију да организује скијашка првенства, већ да међу првима ступи у контакт са народом и помогне у тешким ситуацијама.

- Умјесто тога, нашли су да организују свјетско првенство. МО је највећи трошач буџета, са расходима већим од 300 милиона марака - рекао је Томић, који сматра да је помало и смијешно да једна спортска манифестација диже њихов рејтинг.

Међу најзначајнијим резултатима рада наводи се обука, учешће припадника ОС у мировним мисијама, процес подмлађивања кадра, а не заостаје ни сарадња ОС БиХ са међународним организацијама и институцијама.

- Да су бар показали своју спремност када су настале елементарне непогоде, они су пошли са неисправним хеликоптером и лошим горивом, а умјесто да имају резерве, питали су “ко ће нам насути гориво”. МО БиХ не треба давати средства за манифестације на културном и спортском плану, јер за то имају одређена министарства у ентитетима - рекао је Томић.

Под ставком Нацрт документа “Преглед одбране”, у документу се истиче да су “детерминисани правци даљег дјеловања развоја и модернизације ОС БиХ”.

- Сходно задацима прецизираним законским одредбама, транзицијском периоду и тежњи укључивања у евроатлантске интеграционе процесе, може се очекивати да ће и идућа година бити пуна изазова за ОС БиХ - даље је наведено.

У документу се наводи да су представници МО и ОС БиХ лани учествовали у раду радних тијела НАТО-а, присуствовали састанцима са представницима НАТО-а у Бриселу те да тренутно имају закључене меморандуме о разумијевању са 17 субјеката, али лани није закључен ниједан нови меморандум о разумијевању.

МО БиХ је значајне активности спровело и у изради системских докумената одбране, програмских и планско-извјештајних докумената те докумената према институцијама БиХ.

У овом министарству истичу да се процес подмлађивања кадра врши кроз пријем нових војника и збрињавање отпуштених, тако да је лани примљено 886, а отпуштено 214 припадника ОС.

Да би се створило безбједно окружење, ОС БиХ су перманентно уништавале вишак наоружања, муниције и минско-експлозивних средстава, те је тако лани уништено 840.36 тона муниције и минско-експлозивних средстава и 30.081 пушка. Хуманитарно деминирање наведено је такође као препознатљив задатак ОС БиХ, које учествују са око 20 одсто у укупном процесу деминирања у БиХ, а реализоване су и бројне вјерске активности.

Трошкови

Министарство одбране БиХ је потрошило за шест мјесеци прошле године више од 90 милиона марака за плате и накнаде запослених, по чему је апсолутни рекордер у трошковима за те намјене међу институцијама БиХ, а чак 43,9 одсто укупног броја запослених у институцијама БиХ отпада на МО, које је тада имало 9.451 радника.

(Глас С./Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog