Svijet
Британски тенкови на путу за Њемачку?
ЛОНДОН- Хиљаде британских војних тенкова, транспортера и аутомобила могли би опет да се упуте преко Ламанша, јер британско министарство одбране планира да прода комплекс у Ашчерчу у области Глосестершир, гдје се складишти и поправља око 6.000 возила, пише данас лист "Гардијан".
Њемачка ће сигурно бити заинтресована вијешћу да Британци, послије 67 година, планирају други велики покрет на исток, али овог пута разлози за то су сасвим другачији - кресање војног буџета или беспарица.
Проблем гдје да смјесте сва та возила мучи војне планере, који су се запутили у Менхенгладбах, град у западној Њемачкој. Тај град у покрајни Сјеверна Рајна Вестфалија јесте дом британске касарне Ејршир.
Према писању "Гардијана", селидба тенкова и осталих тешких возила у Њемачку биће привремена мјера, којим министарство одбране купује вријеме да би пронашло трајни дом за возила у Великој Британији.
Док идеја у једну руку изгледа практично, инсајдери из британског министарства одбране оцјењују да би тај подухват могао да се претвори у фарсу.
Велика Британија је у процесу повлачења хиљада војника из Њемачке, у исто вријеме када би хиљаде војних возила могло да крене у супротном смјеру.
Та акција може да изазове проблеме, у случају да се толики број возила премјести ван Британије, јер неће бити спремна за употребу у хитним случајевима.
"Селидба толиких возила у Њемачку била би приличан подухват, а посебно тенкова", каже кустос музеја тенкова у Бовингтону Дејвид Вили.
"Сам процес селидбе био би прилично скуп. Тенкови треба да буду строго чувани, јер имају системе који војска мора да заштити", напомиње Вили.
У вријеме кресања буџета и отпуштања особља, продаја Ашчерча је једна од мјера министарства одбране којим би била уштеђена одређена сума новца.
То земљиште погодно је за развој тржишта некретнина, а локална власт већ има одређене планове у том правцу.
Тај комплекс представља огромну гаражу, гдје се војна возила чувају у стању спремном за акцију. То је једино складиште таквог типа у Британији, гдје на 47.000 квадратних метара ради 700 људи - војника, цивила и радника по уговору.
Најврједнија возила чувају се у просторији са контролисаном влажношћу ваздуха. Британска војска посједује 300 тенкова "челенџер 2".
Дејвид Вили сматра да је врло важно да се они добро одржавају, јер постају незамјењиви. "Нема више тржишта гдје би могли да се продају, па би било важно да се војска о њима брине", напомиње Вили.
Други извор, који је тражио да остане анониман, рекао је да идеја изазвала салве смијеха када је први пут предложена. "Није било баш толико смијешно када смо схватили да би се то могло догодити", наводи тај извор.
Портпарол министарства одбране каже да су, разматрајући више могућности у вези са комплексом у Ашчерчу, закључили да је то мјесто "оперативни вишак".
"Овакво рјешење је у интресу војске као и локалних власти", наводи портпарол.
Како тврде одређени извори, министарство не мора да шаље 6.000 возила у Њемачку, јер постоје и други комплекси у Британији гдје би војна механизација могла да се премјести.
(Срна/Фронтал)