Republika Srpska

Увозна амбалажа обара конкурентност фирми

БАЊАЛУКА - Прехрамбена индустрија РС због непостојања домаћих фабрика амбалажа на годишњем нивоу издвоји исти износ новца на куповину паковања из иностранства колико и за откуп воћа и поврћа.


“Овакав однос трошкова у производњи је парадокс”, истакао је Жарко Микић, директор бањалучке фабрике “Витаминка”.

Микић је рекао да су фабрике приморане да плаћају веома високу цијену амбалаже, коју у највећој мјери увозе зато што БиХ има скромне капацитете за паковање њихових производа.

“У БиХ не постоји ниједна фабрика стакла, нити постоји фабрика поклопаца за тегле и сокове, иако пиварска и прехрамбена индустрија у БиХ сасвим сигурно изискују довољне тржишне потребе које би оправдале постојање домаће фабрике стакла”, казао је Микић.

Он је додао да су производи “Витаминке” доста скупљи управо због тога што морају увозити комплетну амбалажу из земаља региона и додао да “Витаминка” амбалажу највећим дијелом увози из фабрика у Србији, Хрватској, Њемачкој и Швајцарској.

“Приликом увоза амбалаже плаћамо скуп транспорт, увозне царине и друге трошкове, што значајно увећава цијене наших производа”, указао је Микић.

Јагода Крсмановић, директорица бијељинске фабрике за прераду воћа и поврћа “Сава Семберија”, истакла је да би постојање већих домаћих капацитета за производњу амбалаже увелико олакшало пословање предузећа у прехрамбеној индустрији РС.

“Постојање домаће и јефтиније амбалаже заиста би било велики подстрек домаћој производњи”, рекла је Крсмановићева.

Она је објаснила да увоз амбалаже оптерећује цијена транспорта, која се често повећава, те напомиње да фабрике приликом увоза амбалаже морају да поштују строге клаузуле увозних пословних уговора.

Крсмановићева је додала да бијељинска “Сава Семберија” увози комплетну амбалажу, тегле, лименке и поклопце и то из Србије, Хрватске, Бугарске и Мађарске, те да их потреба за енормним количинама тих производа много кошта.

“Наш концепт је такав да никада не идемо на уштрб квалитета зато често купујемо и скупљу амбалажу, због чега нам није нимало лако ускладити тржишну цијену производа”, рекла је Крсмановићева.

Драгица Ристић, директор Привредне коморе РС, рекла је да би покретање производње у гранама које нуде супституцију увозне робе било веома значајно за РС, јер оно у крајњем случају смањује спољнотрговински дефицит земље.

Она је рекла да у РС постоје произвођачи поклопаца, али да је веома вјероватно да њихов квалитет не испуњава захтјеве великих фабрика.

“Са друге стране, производња стакла и стаклене амбалаже је заиста захтјеван посао и није нимало лако ући у један такав инвестициони подухват”, оцијенила је Ристићева.

(Независне новине/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog