Svijet

Азербејџан постао пета нестална чланица Савјета безбједности УН

ЊУЈОРК - Азербејџан је ноћас постао пета нестална чланица Савјета безбједности УН за 2012-2013. годину, након што се Словенија повукла из трке послије 16 узастопних рунди гласања.


Избор Азербејџана потврђен је након што је ова земља добила 155 гласова у 193-чланој Генералној скупштини УН.

Генерална скупштина изабрала је још у петак Гватемалу, Мароко, Пакистан и Того да од 1. јануара у наредне двије године буду нове несталне чланице Савјета безбједности.

Неименовани словеначки дипломата није крио разочарење када је у Скупштини објављена одлука да се Словенија повлачи из трке након 16 неуспјелих кругова гласања.

"Не подржавамо начин на који су ова кампања и избори одржани", рекао је диломата.

Западне дипломате наводе да би се Азербејџан могао придружити земљама које се противе обновљеним напорима ЕУ и САД да се идуће године уведе нова рунда санкција Ирану или Сирији. Према њиховим мишљењу, Пакистан би могао имати сличан став.

Ово је први пут да је Азербејџан нестална чланица Савјета безбједности УН.

Савјет безбједности УН броји укупно 15 чланица - осим пет сталних, ту је и десет несталних, које имају двогодишњи мандат.

Да би нека држава постала нестални члан Савјета безбједности потребно је да добије двије трећине гласова у Генералној скупштини УН.

Статут УН предвиђа да се несталне чланице Савјета безбједности бирају по регионалним групама: пет из Африке и Азије (углавном три из Африке и двије из Азије), једна из источне Европе, двије из Латинске Америке и Кариба и двије из групе западна Европа и остали. Да би се задовољио тај захтјев, овог пута бирају се двије државе из Африке, једна из Азијско-пацифичког региона, једна из источне Европе и једна из Латинске Америке.

Сталне чланице Савјета безбједности су САД, Русија, Кина, Француска и Велика Британија, а несталне су Индија, Јужна Африка, Колумбија, Њемачка и Португал, којима мандат истиче 31. децембра 2012. године, као и још до 31. децембра ове године, БиХ, Бразил, Габон, Либан и Нигерија.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog