Politika

Љајић: ЕУ одиграла крајње некоректно према Србији

БЕОГРАД - Министар за рад и социјална питања Србије Расим Љајић изјавио је да је ЕУ одиграла крајње некоректно према Србији и да је тренутак да држава схвати да у Европу неће ући тако брзо и да мора да се окрене себи и уреди своју земљу.


"Политика ЕУ према Косову стално се мењала на штету Србије... Видели су да је наш спољнополитички интерес и приоритет да наставимо европске интеграције, добијемо статус кандидата и датум за почетак преговора, па су изашли са ултиматумом и притиском према Србији због Косова. Имали смо и политику два колосека за Косово и ЕУ интеграције, а сада видимо да су се колосеци спојили", сматра Љајић.

Наводећи да су у ЕУ оцијенили да је ово прави моменат да Србија пређе своје "црвене границе" и да прихвати уступке, Љајић је за "Вечерње новости" рекао да Србија не може чинити уступке на штету суштинских државних интереса и интереса свих који живе на Косову.

"То не значи да одустајемо од циља да постанемо чланица ЕУ, али не по цену гажења државних и националних интереса", истакао је Љајић, који оцјењује да је Србија у најтежој позицији у посљедњих 10 година и да мора активно и снажно да преузме иницијативу у рјешењу косовске драме.

Љајић је изразио бојазан да ће криза на сјеверу Косова да потраје, с обзиром на то да су позиције толико удаљене да у овом тренутку уопште не види тачку приближавања.

Он је поновио свој приједлог да Србија активно иницира преговоре о статусу Косова и сјевера покрајине, с тим да преговори не буду временски орочени.

"Очигледно да брзог решења не може да буде. Паралелно треба да водимо и техничке преговоре о практичним решењима за бољи живот људи. Морамо да се нудимо и САД и европским земљама. Да јасно ставимо свима до знања да желимо решење, али и да нећемо прегазити црвене линије", додао је он.

Љајић сматра да Србија мора да води двије политике - према сјеверу Косова и Србима који живе јужно од Ибра.

"Представнике севера треба активно укључити у преговоре о статусу, а Србе јужно од Ибра мотивисати да изађу на изборе, уђу у институције и боре се за децентрализацију и своја права", истиче Љајић.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog