Svijet

Запад већ сада профитира од "нове Либије"

ТРИПОЛИ-Одмрзавањем Гадафијевог новца с рачуна у Европи су европске земље обећале помоћ либијским побуњеницима. Тиме су Европљани себи обезбиједили најбољу преговарачу позицију у будућем пословању, коментарише Бернд Риегерт.


Трка за нафтне и гасне компаније у Либији је већ почела. Италијанска компанија "Ени" која традиционално води послове у Либији, је већ потписала одређене уговоре са представницима либијског Националног прелазног савјета. Нови либијски властодршци за сада намјеравају задржати старе уговоре из Гадафијевог периода. То се односи на француски "Тотал", Бритиш Петролеум, и њемачке компаније Винтерсхал и ДЕА. Западне фирме, стручњаци из Катара и Кине су још за Гадафијевог времена црпили либијску нафту, а то ће тако и да остане.

За ове компаније ће бити посебно узбудљиво када Национални прелазни савјет након неколико мјесеци распише тендере за нове или допуну старих уговора. Новој либијској влади је потребан новац да би поново покренула земљу. Постоје, додуше, слутње да ће приликом додјеле нових уговора првенство имати посебно оне земље које су учествовале у НАТО акцији против Гадафијевих трупа, али на крају ће ипак превагнути економски, а не политички критеријуми. У томе су сагласни и стручњаци.

Колач се поново дијели након револуције

Француска, Италија и Велика Британија ће сигурно бити награђене за све што су учиниле на том пољу. Добре шансе ће имати и њемачке фирме, једноставно зато што су потребне да би изградили мрежу снабдијевања водом и десланизацију морске воде. Буде ли Прелазни савјет инсистирао на изградњи атомских електрана, француске и њемачке фирме би и на томе зарадиле. Након револуције у Либији, колач мора бити поново подијељен.

Овдје није само ријеч о сировинама. Либији су потребни и инфраструктурни пројекти. Ту се у игру укључивају грађевинске фирме из Аустрије, Њемачке и Кине. А шта је са оружјем? Нова либијска војска мора бити наоружана, морају бити надомјештени аеродроми и Гадафијево оружје које је у својој војној акцији уништио НАТО. И на овом пољу, на располагању не стоје само фирме са Запада.

Прошла су времена богатог, галантног луђака из Триполија

На крају ће многи у Либији добро пословати. То што Либија има новац, не чини је државом. Требаће јој помоћ при изградњи функционалних институција. Европска унија би требала да искористи сво своје искуство и да усмјери земљу у правцу демократије. При томе јој не би смјела нешто наметати што не би могло да функционише, као што је то случај у Ираку или Авганистану.

Само се још Афричка унија (АУ) понаша потпуно супротно. Још нису признали Национални прелазни савјет. Јужна Африка подржава Гадафија, и то ће очигледно чинити до самог краја. Африка, коју је диктатор Гадафи посљедњих година обасипао са много новца, очигледно не види да су прошла времена богатог, галантног луђака из Триполија.

(DW/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog