Svijet
Снови о чвршћој Унији
МОСКВА - Једна царинска зона на просторима некадашњег СССР-а - то је једна од новијих иницијатива Русије.
Заједницу Независних Држава (ЗНД) основале су Русија, Бјелорусија и Украјина у децембру 1991. непосредно пред званични распад Совјетског Савеза. Још осам бивших совјетских република убрзо им се придружило, али не и три балтичке државе које одавно припадају Европској унији.
Грузија је само неко вријеме била чланица. Ни Украјина себе није сматрала чланицом, већ само учесницом, пошто никада није ратификовала споразуме Заједнице Независних Држава.
Према оцјени Ханса Хенинга Шредера из Задужбине наука и политика у Берлину, ЗНД је требало да дјелује као нека врста заједнице након распада Совјетског Савеза и све више је губила на политичком значају. Међутим, Русија и даље покушава да бар неке пост-совјетске државе уједини у неку врсту политичке алијансе или привредног савеза.
С тим циљем је минулих година основан читав низ регионалних организација. Али, оне се не поклапају са Заједницом Независних Држава. У ствари, ни једна од њих не функционише стварно, каже Шредер.
Паралелно са ЗНД-ом на пост-совјетском подручју настале су Евроазијска привредна заједница (2002), Организација земаља потписница споразума о колективној безбједности (2002), Руско-бјелоруска унија (1999) и Организација за демократски и економски развој (1997) - преноси "Дојче веле".
Најчвршћи пројекат реинтеграције на пост-совјетском простору требало је да буде унија између Русије и Бјелорусије, коју су основали предсједници Борис Јељцин и Александар Лукашенко. Било је чак ријечи о заједничком привредном и финансијском систему, па све до заједничке валуте у заједничкој држави.
За Лукашенка се чак тврди да је имао амбиције да постане предсједник те уније, али се ових амбиција одрекао када је Владимир Путин 2000. године постао шеф државе. У међувремену, бројни сукоби оптерећују однос двије земље.
"До тјешње интеграције Русије са Белорусијом неће доћи. Такође нема изгледа за успех ни реинтеграција свих бивших совјетских република. Извјесних изгледа за успјех имају интеграциони модели између Русије, Бјелорусије, Казахстана и евентуално Украјине", каже Еберхард Шнајдер из бриселског Центра ЕУ - Русија.
Да ли би Русија могла да постане магнет за бивше совјетске републике?
"Русија би морала да развије свој привредни потенцијал. Њена привреда се углавном заснива на извозу сировина и енергије. Технолошки, она није атрактивна и морала би да се модернизује. Европа и Кина су у привредном погледу успјешније", каже Ханс Хенинг Шредер.
(Срна/Фронтал)