Društvo

Годишњица великог страдања Срба средњег Подриња

БРАТУНАЦ,- Поводом обиљежавања 19 година од великог српског страдања око Сребренице и Братунца на Петровдан 1992. године, на Војничком гробљу у Братунцу данас је одат помен и служен парастос за 3 267 српских војника и цивила из средњег Подриња и Бирча погинулих у посљедњем рату.


 

Парастос је служио Његово високопреосвештенство владика зворничко-тузлански Василије, који је позвао на праштање, али и да не буде заборављено све што се догодило у посљедњем рату.

Он је истакао да прави вјерници било које вјере никада не би убијали цивиле - дјецу и старце, као што се догађало српском народу у овом крају.

Тиме је у организацији Oдбора за његовање традиција ослободилачких ратова Владе Републике Српске обиљежено велико страдање Срба ове регије као један од 18 најзначајнијих датума из новије српске историје.

Код централног спомен-обиљежја присутни су прислужили свијеће за покој душа настрадалих.

У присуству више хиљада грађана цвијеће код централног спомен крста положио је предсједник РС Милорад Додик, делегације Народне скупштине и Владе РС, амбасадори Русије и Србије Александар Боцан-Харченко и Мирослав Сладовић, замјеник високог представника у БиХ Крис Пенет, делегација српских чланова заједничких органа БиХ, Борачке и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Савеза логораша РС и бројне општинске, борачке и страначке делегације.

Додик: Спремни смо се жртвовати за интересе РС

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је у Братунцу да селективна правда и једнострано приказивање рата у БиХ не води толеранцији и повјерењу.

"У нама нема мржње и освете, али је крајње вријеме за процесуирање монструозних злочина почињених над Србима. Не можемо прихватити селективну правду како је било до сада, да је једна - српска страна за све крива, а да за оволике српске жртве нико не одговара", поручио је Додик.

Он је додао да боли чињеница да за ове злочине над Србима још нико није одговарао и да се злочинци слободно шетају.

"Сви који су починили неоправдани велики злочин над сребреничким Бошњацима треба да одговарају, али захтијевамо да одговарају и починиоци злочина над Србима јер само тако може доћи до задовољења правде и истине и у таквој БиХ можемо живјети у којој ће се и Срби осјећати безбједно и комотно, као и друга два народа", навео је Додик.

Додик је нагласио да је бол мајке за изгубљеним дјететом иста, без обзира којој вјери и народу припада, и да је због тога неопходно да буду процесуирани сви починиоци злочина без обзира из којег су народа.

Предсједник Српске рекао је да је прошле године у Братунцу питао једног старца да ли му је неко погинуо, на шта му је он одговорио: "Овдје свако има неког кога нема".

"Нажалост, то свједочења и бројке о настрадалим потврђују. Ово је долина пуна бола, али и опроста", рекао је Додик.

Он је рекао да је хришћански праштати, али и борити се за своја права и поштовање одредби Дејтонског споразума који је потврдио постојање Републике Српске за коју се изборила њена војска.

"Ми волимо нашу Републику Српску, она је трајна и спремни смо се жртвовати за њене интересе", поручио је Додик изражавајући саучешће породицама погинулих.

На Војничком гробљу у Братунцу данас је, у организацији Пододбора за његовање традиција ослободилачких ратова Владе Републике Српске, одат помен и служен парастос за 3 267 погинулих српских цивила и војника из средњег Подриња и Бирча у посљедњем рату у БиХ.

На подручју средњег Подриња и Бирча током протеклог рата убијено је 3 267 припадника српског народа, а више од половине жртава били су цивили - жене и дјеца.

Без једног или оба родитеља остало је око 800 дјеце, а око 5 400 породица остало је без покретне и непокретне имовине. За злочине почињене над српским становништвом на подручју Сребренице, Братунца и осталих мјеста још нико није одговарао.

На Петровдан 1992. године муслиманске снаге из Сребренице предвођене Насером Орићем упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.

У српским селима Залазје, Биљача, Сасе и Загони тада је убијено и измасакрирано 69 српских цивила, а 22 је нестало, од којих је 10 средином прошле године случајно ексхумирао тим Института за тражење несталих БиХ јер су, трагајући за бошњачким посмртним остацима, наишли на масовну српску гробницу која је препозната по обиљежјима на униформама.

Њихови посмртни остаци ни за годину дана нису идентификовани у лабораторији у Тузли.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog