Društvo
У БиХ пооштрене инспекцијске контроле хране
МОСТАР - Директор Агенције за безбјдност хране Сејад Мачкић изјавио је да су у БиХ пооштрене инспекцијске контроле хране, посебно поврћа, на присуство смртоносне бактерије ешерихије коли.
Он је данас новинарима у Мостару рекао да Агенција у сарадњи са надлежним институцијама редовно прати ситуацију и врши процјену ризика.
''Агенција доноси наредбе када процијени да има податке и може донијети наредбу о забрани увоза неког производа. Када добијемо податке и када се буде знало који су то заражени производи, онда ћемо изаћи са одговарајућим препорукама и мјерама за заштиту здравља потрошача'' рекао је Мачкић.
Он је казао да су субјекти који послују са храном одговорни да стављају на тржиште БиХ здраву храну коју увозе посебно у љетном периоду када се на повишеним температурама јављају бројне епидемије.
''Сви који се налазимо у ланцу исхране морамо дати свој допринос како не би дошло до тровања'', апеловао је Мачкић.
Шеф Клинике микробиологије Клиничког центра Универзитета у Сарајеву Мирсада Хукић препоручила је становништву да се придржавају хигијене, да перу поврће, да се пази на контаминацију хране изметом и на исправност воде.
Она је истакла да је потребно да сваки становник преузме одговорност за сигурност а да ће одговорне институције урадити свој дио посла на заштити хране из увоза.
Хукићева је објаснила да је по карактеристикама нове ешерихије коли видно да се ради о новом соју бактерије јер се понаша другачије од досадашње.
Каже да ова бактерија, за разлику од досадашње која је погађала дјецу и старе, сада погађа здраве људе, те да су 80 одсто обољелих жене.
Члан здравственог вијећа Европске агенције за безбједност хране Борис Антуновић казао је да и ова агенција прати најновији случај који је специфичан и који са собом носи много непознаница.
И он је упозорио да треба поштовати правила темељног прања поврћа, темељног прања руку и рекао да поврће треба добро прокухавати.
Према његовим ријечима, ова ситуација не би требала да утиче на продају домаћег поврћа јер до сада у БиХ нема забиљежених случајева тровања зараженом храном.
Арнаутовић је напоменуо да се још не зна која је храна заражена.
У Њемачкој је до сада умро 17 људи од заразе бактеријом ешерихијом коли која је мутирала, а више од 1000 је обољелих и то у осам европских земаља, али и у САД-у.
Стручњаци још не могу да утврде шта је узрок заразе.
(Срна/Фронтал)