Društvo
Министарство просвјете и културе РС реаговало на отворено писмо Уније студената РС
БАЊА ЛУКА - Министарство просвјете и културе Републике Српске саопштило је данас да у складу са законом и у сарадњи са универзитетима и студентским организацијама континуирано ради на унапређењу високог образовања у РС, да су донесени потребни правни акти с циљем да се обезбиједи законитост рада у овој области, те да је у побољшање услова рада на високошколским установама и смјештаја у студентским домовима уложено око 26 милиона КМ.
Из Министарства подсјећају да су министар просвјете и културе Антон Касиповић РС и предсједник Уније студената РС Гордан Балабан потписали почетком марта ове године Протокол о испуњавању захтјева Уније за унапређење квалитета у високом образовању, који је Министарство у потпуности испоштовало.
Поводом данашњег отвореног писма Уније студената РС, из Министартва просвјете и културе РС подсјећају да су Уредбом о условима за оснивање и почетак рада високошколских установа и о поступку утврђивања испуњености услова, прописани критеријуми које високошколска установа мора испунити да би почела с радом, као и услови које високошколска установа мора испуњавати за обављање дјелатности високог образовања.
"Министарство континуирано анализира податке који се односе на услове за обављање дјелатности високог образовања, што је резултирало разматрањем и усвајањем Информације о ревизији статуса приватних универзитета на сједници Владе РС у мају ове године. С циљем успостављања система квалитета на високошколским установама те стварањa услова за предстојећу евалуацију и провођење поступка међународне акредитације високошколских установа, формирана је Агенција за акредитацију високошколских установа РС", неведно је у саопштењу.
Из Министарства просвјете и културе РС подсјећају да је завршено интегрисање јавних универзитета, конституисање органа универзитета и прелазак на трезорски систем пословања, а да интеграцијом универзитета, организовање студената добија нову димензију и умјесто удружења грађана која су функционисала одвојено од универзитета, сада су то студентска представничка тијела као дио универзитета.
Креирањем уписне политике настоји се ограничити упис на оним студијским програмима гдје ће студенти по стицању дипломе чекати годинама на посао, а с друге стране, посебно се стимулишу студенти на студијским програмима за дефицитарна занимања.
Из Министарства просвјете и културе напомињу да школарине за редовне студенте на јавним високошколским установама у РС нису мијењане пет година и најниже су у региону.
Буџетом Министарства просвјете и културе за 2011. годину предвиђено је 2.700.000 КМ за стипендије и размјену студената, од тога је 2000.000 КМ намијењено за стипендије студентима који студирају на високошколским установама у РС, 300.000 КМ за дефицитарне студијске програме, 200.000 КМ за студије у иностранству и 200.000 КМ за међународну размјену студената.
Студенти своја права остварују кроз систем одлучивања на јавним универзитетима, гдје су укључени у све структуре одлучивања, као и у континуираном дијалогу са Министарством просвјете и културе, а у мандату садашњег министра просвјете и културе није донесена ниједна одлука која се односи на студенте а да претходно није разговарано са представницима студентских организација и уважени њихови приједлози.
Унија студената Републике Српске у отвореном писму апеловала је на Владу РС, Просвјетну инспекцију и министра просвјете и културе РС да максимално искористе сва законска овлаштења и заустави злоупотребе у неким институцијама у високом образовању.
Из ове студентске организације наводе да су у више наврата упозоравали на хаотично стање у високом образовању, на чињеницу да се на неким факултетима и универзитетима производе и сертификују завршни студенти који немају готово никаква знања.
(Срна/Фронтал)
Везане вијести:
Унија студената РС – Вишак подобних, а мањак способних; вишaк диплома, а мањак знања