Politika

Реаговања на закључке Народне скупштине РС о Суду и Тужилаштву БиХ

Европска унија снажно подржава рад Суда БиХ, Тужилаштва на државном нивоу и Високог судског и тужилачког вијећа, као и јачање агенција за провођење закона - рекао је вршилац дужности шефа Делегације ЕУ Ренцо Давиди, уз напомену да је ту оцјену изнио и предсједник ЕК Жозе Мануел Барозо прошле седмице.


"Сви ови органи дају важан допринос осигурању владавине права у БиХ у складу са европским стандардима", наводи се у Давидијевој писаној изјави медијима.

Давиди је оцијенио да институционални развој, који у посљедњих неколико година укључује и формирање правосудних институција БиХ, представљају кључне кораке ка успостављању независног и ефикасног правосуђа које треба да буду очувано.

''У оквиру Процеса стабилизације и придруживања, Европска комисија ће наставити сарадњу са властима БиХ кроз структурни дијалог како би процијенили напредак у реформи правосуђа и сектора унутрашњих послова", наводи се и изјави.

Давиди је појаснио да је структурни дијалог о правосуђу и унутрашњим пословима, који је ускоро планиран, стандардни механизам ЕУ којим се процјењује да ли је функционисање правосудних институција, као и институција за провођење закона у складу с европским стандардима, што представља важан дио претприступног процеса у ЕУ.

Прелец: Позив на рефереднум не треба схватити сувише драматично

У Међународној кризној групи сматрају да позив на референдум у Републици Српској не треба схватати сувише драматично, јер се постојање Суда и Тужилаштва БиХ не може довести у питање ничим, па ни референдумом - сматра аналитичар ове групе Марко Прелец.

"Јасно је да међународна заједница стоји иза тог суда. Он је изгласан у скупштини БиХ нормалним путем, и такав суд треба да постоји, чак у РС постоји, сваки ниво државе мора имати и правосудну власт. Референдум у РС је савјетодавног карактера и треба то протумачити као један политички чин гдје предсједник РС и Народна скупштина траже облик политичке подршке за даље преговоре око процеса уставне реформе, државне реформе БиХ", наводи Прелец.

Прелец је у изјави за "Слободну Европу" ипак истакао да цјелокупна политичка ситуација у земљи није добра.

"Ми смо забринути. Видимо да се политички погледи већине три конститутивна народа све више и више удаљавају и теже и теже је видјети слику једног општеприхватљивог пројекта будућности БиХ", каже он.

Периш: Штета што су Суд и Тужилаштво БиХ успостављени под притиском странаца

Бивши правни савјетник ОХР-а у Брчком Метју Периш сматра да је штета што су Суд и Тужилаштво БиХ успостављени под притиском странаца и без сагласности народа који живе у БиХ, те да се сада чини да их чека неизбјежна пропаст.

"У савременој европској демократији свако има право да критикује сваку јавну институцију, па тако и Република Српска. Овај принцип односи се и на судове и тужилаштва, и многе критике упућене на њихов рад су оправдане и сада се чини да их чека неизбјежна пропаст, баш као и штошта друго у БиХ", рекао је Периш за "Глас Српске".

Он сматра да је ОХР "сада мање-више безначајан, бар на домаћој политичкој сцени", и да је предсједник РС Милорад Додик доказао да ту институцију може игнорисати, а да се политичари из редова осталих народа све више угледају на њега.

Периш је нагласио да Европљани знају да ОХР више не егзистира као ефикасна политичка снага у политици БиХ, али да се боје политичке симболике затварања те институције.

"Солуција која се разматра је типично хаотичан европски компромис према којем би се канцеларија затворила, а Инцко вратио у Беч, али би теоретски и даље имао `бонска овлашћења` на даљину. Ова идеја је бесмислена и надам се да ће и нестати у бриселским кулоарима. Каква год да буде будућност БиХ, ОХР у њој више не игра никакву улогу", рекао је Периш.

Коментаришући најаву организовања "Дејтона два", Периш је истакао да се тиме неће ништа постићи и да то сви знају, те констатовао да су бројни ранији преговори о уставној реформи у БиХ завршили у ћорсокаку, чак и када су се водили у атмосфери гдје је било много више међународних притисака него сада.

"Визије три народа о будућности земље су одвећ различите да би икакав компромис био могућ. Инсистирање СДП-а на `Дејтону два` је префриган потез", нагласио је Периш.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog