Politika

НС РС - Усвојена одлука о расписивању референдума

БАЊА ЛУКА - Народна скупштина Републике Српске усвојила је вечерас одлуку о расписивању референдума у РС на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ, те њихову неуставну верификацију у парламенту БиХ.


 

Ову одлуку подржало је 66 посланика, два посланика су била против, а седам је било уздржано. Посланици ПДП-а и Демократске партије били су уздржани, док је СДП БиХ био против.

Закључци пете посебне сједнице НС РС

Посланици су усвојили сет од 29 закључака међу којима и закључак да се Народна скупштина РС ограђује од рада Суда и Тужилаштва БиХ, као и да те правосудне институције генеришу међунационалну мржњу и нетрепељивост.

Народна скупштина РС констатовала је да су рад Суда и Тужилаштва БиХ, селективан приступ истраживању и процесуирању ратних злочина, различити стандарди у вођењу поступака, били на штету српског народа и са јасном политичком тенденцијом стварања по Србе крајње негативне слике о ратним дешавањима у БиХ.

У закључцима се наводи да је реформа правосуђа вођена на погрешним основама и да није дала адекватне резултате.

Парламент Српске констатује да РС као страна потписница Анекса 4 Дејтонског мировног споразума није постигла споразум са Федерацијом БиХ за преношење надлежности за Суд и Тужилаштво БиХ на ниво БиХ.

У закључцима се захтијева да се измјени Закон о Високом судском и тужилачком савјету БиХ и да се усклади са уставним поретком БиХ, те да сваки ниво у БиХ има ВСТС за правосуђе на том нивоу.

Народна скупштина тражи од Владе РС успостављање фонда за пружање помоћи породицама оптужених за ратне злочине.

У закључцима се констатује да су високи представници у БиХ злоупотријебили овлаштења како би наметали законе, те да према Бонској декларацији високи представник има искључиво овлаштења да доноси одлуке из надлежности Предсједништва и Савјета министара БиХ.

Народна скупштина РС затражила је "укидање међународног протектората путем укидања институције високог представника у БиХ".

У закључцима се наводи да Парламентарна скупштина БиХ не може да доноси законе изван надлежности које су Уставом БиХ изричито побројане као надлежности БиХ.

Додикова завршна ријеч

Предсједник Републике Српске Милорад Додик у завршној ријечи позвао је посланике у Народној скупштини РС да подрже одлуку о расписивању републичког референдума.

"Треба нам референдум јер сви досадашњи позиви на дијалог по питању рада Суда и Тужилаштва нису дали никакве резултате", закључио је Додик.

Додик је рекао да је увјерен да ће сви грађани РС на референдуму показати политичко јединство.

"Овдје нема ништа осим одбране легитимних, уставних, законитих и дејтонских позиција РС", истакао је предсједник РС, додајући да намјера РС није да штити ниједног починиоца ратних злочина, већ да се обезбиједи неселективна правда која мора бити доступна за свакога.

Додик је рекао да очекује да ће сваки починилац ратног злочина бити прогањан од судова правде све док су биолошки живи, истичући да за РС нема разлике у починиоцима злочина, јер су они злочинци којима треба да се суди.

"У БиХ је проблем што није било таквог суђења, већ управо селективног приступа и ми желимо да обезбиједимо да тог селективног приступа нема", истакао је Додик.

Додик је рекао да су институције РС увјерене да је формирање Суда и Тужилаштва БиХ било мотивисано селективним приступом и унапријед траженим потребама да се да одговор на већ постављене тврдње.

Он је навео да је немогуће да се референдум на нивоу БиХ деси и по једном питању, подсјетивши да се у БиХ по Дејтонском споразуму десио трагичан сукоб и да је став РС да је у БиХ био грађански рат са елементима вјерског.

Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић рекао је новинарима да је одлуку о референдуму подржала већина странака из РС.

ПДП и ДП уздржани, странке са централом у Сарајеву против

Посланици ПДП-а и Демократске партије били су уздржани, док је против ове одлуке био СДП БиХ и потпредсједник Народне скупштине РС Рамиз Салкић, који је из СДА.

Дукић: Иванић и Чавић издали логораше и српски народ

Предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић рекао је новинарима да су ПДП Младена Иванића и ДП Драгана Чавића, не гласајући за одлуку о референдуму, "издали логораше и српски народ због полтронизма према међународној заједници и ОХР-у".

Посебној сједници Народне скупштине РС, која је завршена касно вечерас нису присуствовали посланици СДА.

Инцко изразио озбиљну забринутост

Високи представник Валентин Инцко изразио је вечерас озбиљну забринутост поводом изјава које су се чуле на сједници НСРС. Он је саопштио, да су мандат и извршна овлашћења високог представника утврђени Анексом 10 Дејтонског споразума и потврђени од стране Савјета безбједности Уједињених нација.

У саопштењу се подсјећа, да је Парламентарна скупштина БиХ усвојила Закон о Суду БиХ 2002. и Закон о Тужилаштву БиХ 2003. године, као и да су за њих гласали сви посланици и делегати из оба ентитета. Закони које је донио високи представник, а који су накнадно усвојила законодавна тијела БиХ, могу се мијењати само у оквиру успостављеног законодавног процеса на одговарајућем нивоу. Покушаји ентитета да подривају државни закон представљају кршење Дејтонског споразума и противни су интересима БиХ за улазак у европске интеграције, истиче Инцко.

Он је нагласио да Суд и Тужилаштво БиХ имају пуну подршку највиших представника Европске уније и Европске комисије, као и Савјета за спровођење мира у БиХ.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog