Politika

Лајчак забринут због развоја ситуације у БиХ

БРИСЕЛ - Високи званичник Европске уније Мирослав Лајчак изразио је данас у Бриселу "велику забринутост због развоја ситуације у БиХ ", и указао да ЕУ не сматра да је потребно сазивати нову међународну конференцију "Дејтон плус".


Лајчак је тиме одговорио на оцјене посланика у расправи у Спољнополитичком одбору Европског парламента да је, због потпуног политичког застоја у БиХ, неопходан нови скуп кључних међународних чинилаца, по угледу на конференцију и споразум о рјешењу сукоба у БиХ, склопљен 1995. у Дејтону.

Лајчак је упозорио да је формирање владајуће коалиције у БиХ закочено и да је у Федерацији БиХ дошло до кризе, преноси "Слободна Европа".

"У нову владу Федерације БиХ нису укључење двије главне хрватске странке - ХДЗ и ХДЗ 1990, а то једноставно није добро", рекао је Лајчак, који је извршни директор за источну Европу и западни Балкан у Европској служби за спољно дјеловање.

Он је указао да истовремено предсједник Републике Српске Милорад Додик иде и даље ка референдуму о Суду и Тужилаштву БиХ.

"Европска унија мора и даље усредсређено пазити на стање у БиХ и идућих недјеља нагласак ћемо ставити на јачању нашег тамошњег присуства, инсистирајући на успостављању јединственог специјалног ЕУ и међународног представника у БиХ", рекао је Лајчак.

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија изразио је спремност да до краја године буде организован ''Дејтон два'', конференција на којој би међународна заједница изашла са конкретним приједлогом побољшаног уставног оквира за БиХ. Представници политичких партија из Српске сматрају да организовање "Дејтона два" и прекомпоновање БиХ не долази у обзир, јер причу о томе заговарају они којима су у интересу уставне промјене које ће ићи у корист Бошњака.

Додик је предложио данас Народној скупштини Српске 23 закључка који се завршавају приједлогом одлуке о расписивању референдума у РС на којем би се грађани Српске изјаснили о наметнутим законима и кршењу конвенције о људским правима високих представника у БиХ.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog