Svijet
Фукушима – напори за спречавање експлозије у реактору
ТОКИО - Техничари нуклеарне централе Фукушима почели су данас да убризгавају азот у оштећени први реактор нуклеарне електране Фукушима, како би покушали да спријече експлозију у оштећеном реактору и како би спријечили највећу нуклеарну несрећу након 25 година од катастрофе у Чернобилу.
Бијели дим, највероватније пара радиоактивне воде, издиже се из три од четири оштећена реактора. Јапанска влада у међувремену је саопштила да се стање у Фукушими стабилизовало.
"Радници су почели да убацују азот у 1.31 по локалном времену и ниво притиска је почео да расте. Они су потврдили да је гас почео да улази у реактор", изјавио је портпарол компаније Тепко ,у чијој је надлежности оштећена нуклеарна електрана Фукушима.
Ова операција требало би да траје шест дана а требало би да буде убачено укупно 6.000 метара кубних азота. Исти поступак могао би бити предузет и у реакторима број два и три, али је број један одабран, јер су у њему притисак и температура много виши.
Компанија "Тепко" саопштила је да се овим потезом покушава спријечити могућност да нагомилани водоник експлодира у реактору.
"Подаци показују да су реактори у стабилном стању, али да криза још није прошла", изјавио је портпарол владе Јукио Едано.
Инжењери су јуче успјели да зауставе радиоактивно цурење из реактора два, али још морају испумпати 11. 500 тона контаминиране воде натраг у океан јер више немају простора у складишту. Вода се користи за хлађење реактора.
Јапанска Агенција за нуклеарну и индустријску безбједност саопштила је да нема опасности од непосредне експлозије и да је наведени поступак предузет као мјера предострожности.
Експлозије водоника догодиле су се у појединим реакторима, након земљотреса и цунамија 11. марта када је електрана и оштећена. Експлозије су оштетиле спољне објекте око реактора.
Према званичним подацима, у земљотресу јачине девет степени Рихтерове скале и цунамију у Јапану је погинуло више од 12 000 људи док се око 15 000 још води као нестало, а више од 161 000 још живи у евакуационим центрима.
(Срна/Фронтал)