Svijet
Вода је радиоактивна
ТОКИО - Морска вода недалеко од оштећене нуклеарне електране Фукушима на сјевероистоку Јапана садржи много већи степен радиоактивног јода него што је претходно јављено.
Јапанска агенција за нуклеарну безбједност саопштила је да вода недалеко од првог реактора у електрани садржи 3 355 пута више радиоактивног јода од дозвољеног лимита. Ранија очитавања показивала су да је ниво јода 1 850 пута већи од дозвољеног.
Замјеник директора агенције Хидехико Нишијама рекао је да јод значајно ослаби док дође до људи.
"Јод има полуживот од осам дана. Чак и ако се узме у обзир његова концентрација у морском животу, супстанца ће ослабити док дође до људи", рекао је Нишијама.
Јод 131 сматра се `кривцем` за повећан број обољења од рака штитне жлијезде међу дјецом која су била изложена радијацији у Чернобиљу 1986. године.
Научници радиоактивне материјале мјере полуживотом или временом потребним да се радијација уполови природним путем.
Поред уранијума, велику забринутост изазивају и остали елементи са дужим полуживотима. Међу њих спадају цезијум, који лако могу пренијети биљке и животиње, а може се удахнути у прашини, потом рутенијум, стронцијум и плутонијум.
Предсједник компаније Тепко, у чијој је надлежности електрана Фукушима, Масатака Шимицу, пребачен је у болницу због високог притиска и несвјестица.
Шимицу се није појављивао у јавности од 11. марта, када су земљотрес и цунами оштетили електрану.
Тепко је оптужен за нетранспарентност и споро објављивање информација, а био је на мети жестоких критика због објављивања погрешног очитавања радијације.
Према посљедњим подацима, у земљотресу и цунамију у Јапану погинуло је или нестало 27 500 људи.