Svijet

Савјет безбједности усвојио резолуцију: Ускоро напади на Либију

ЊУЈОРК - Усвојена резолуција СБ о забрани летова над Либијом. Војни напади на Либију почеће "за неколико сати", изјавио портпарол француске владе. Савет безбједности УН одобрио "све неопходне мјере" за заштиту цивила у Либији од напада снага лојалних Моамеру ел Гадафију, и увео зону забране лета над Либијом.


У међувремену, Либија је затворила свој ваздушни простор за све летове, саопштила је организација за контролу ваздушног саобраћаја "Евроконтрол".

Орагнизација "Евроконтрол" је пренијела, позивајући се на информације са Малте, да су либијске власти саопштиле да више не примају ниједан авион у свој ваздушни простор " до даљег обавјештења".

Истовремено, чланице НАТО требало би да разговарају о посљедицама доношења резолуције УН којом се уводи зона забране лета над Либијом чиме се одобрава употреба силе против снага Моамера Гадафија.

"Напади ће бити брзо", рекао је Франсоа Бароен за радио РТЛ, али није желио да прецизира када, на које циљеве и у ком облику ће напади бити изведени.

Резолуцију је пред Савјетом безбједности образложио француски министар иностраних послова Ален Жипе, који је рекао да је њен циљ заштита цивилног становништва Либије од "смртоносних" напада Гадафијевих снага.

Од 15 чланица Савјета безбједности, текст је усвојен са 10 гласова, ниједна држава није била против, а уздржане су остале Кина, Русија, Немачка, Бразил и Индија.

Савјет безбједности указао је на то да се "системски напади који се одвијају у Либији против цивилног становништва, могу окарактерисати као злочин против човјечности".

Резолуција која је донијета, одобрава "све неопходне мјере" како би цивили били заштићени и како би се либијској војсци наметнуо прекид ватре.

Истовремено, данас се састају представници 28 земаља-чланица НАТО како би разговарали о заједничком ставу послије гласања у Савјету безбједности. Један дипломата рекао је агенцији АП да ће се све одлуке пакта заснивати на три услова која је у четвртак поновио генерални секретар Андерс Фог Расмусен, а то су - јасна потреба за интервенцијом, постојање јасног правног мандата и подршка регионалних организација.

(Б92/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog